Sauny mohou přinést do vašeho života řadu výhod, včetně relaxace, úlevy od bolesti a potenciální detoxikace. Nicméně je důležité zvážit rizika spojená s dlouhodobým pobytem v sauně, včetně dehydratace, krátkodobé ztráty váhy a možného vlivu na plodnost. Každý jedinec má odlišné zdravotní potřeby, a proto by měl konzultovat saunování se svým lékařem.

Na video od Topek o zdravotních výhodách saunování se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Výhody saunování

Relaxace

Sauny byly tradičně používány k dosažení pocitu relaxace. Jak vstoupíte do sauny, zvyšuje se teplota vaší kůže, zrychlí se tepová frekvence a krevní cévy se rozšíří. To vše vede ke zvýšenému průtoku krve do kůže a zlepšení krevního oběhu. Tělo reaguje na teplo zvýšenou produkcí endorfinů, což zpříjemňuje náladu a snižuje stres. Navíc, když uklidňujete své tělo fyzicky, často následuje uklidnění mysli.

Úleva od bolesti

Sauny mohou pomoci uvolnit napětí ve svalech a kloubech, což vede k úlevě od bolesti. Saunování je prospěšné pro lidi trpící chronickou bolestí, artritidou a bolestmi zad.

Detoxikace

I když primárními orgány odpovědnými za detoxikaci těla jsou játra a ledviny, ukázalo se, že pocení během saunování uvolňuje některé toxiny z těla nebo kůže. Avšak množství těchto toxických látek není dostatečně velké, aby se dalo s jistotou tvrdit, že saunování je efektivním detoxikačním prostředkem. Pocení ale bylo dlouhodobě používáno v tradiční perské medicíně jako detoxikační prostředek.

Rizika saunování

Dehydratace

Dlouhodobý pobyt v sauně zvyšuje riziko dehydratace. Je důležité před a po saunování dostatečně pít vodu, abyste jí předešli. Těžká dehydratace je lékařským nouzovým stavem a může zahrnovat nízký krevní tlak, únavu i selhání ledvin. Pokud v sauně cítíte závratě, máte bolest hlavy nebo silnou žízeň, měli byste místnost opustit a okamžitě se ochladit.

Ztráta váhy

I když mnoho lidí používá saunu v naději, že v ní shodí na váze, takový efekt je krátkodobý a týká se pouze tekutinové ztráty. Jakmile budete znovu jíst a pít, váha se vrátí. Proto se sauny nepovažují za účinný prostředek k hubnutí. Je důležité se snažit udržovat zdravou váhu vyváženou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou.

Plodnost

Ukázala se spojitost mezi saunováním a poklesem plodnosti u mužů. Bylo zjištěno, že pravidelné saunování může negativně ovlivnit produkci spermií. Tento efekt byl však zjištěn jako reverzibilní, což znamená, že při ukončení saunování by se měla plodnost postupně obnovit.

Kdy se vyhnout saunování

Některé zdravotní stavy nejsou kompatibilní se saunováním. Před vstupem do sauny byste se měli poradit se svým lékařem, pokud máte následující problémy jako astma nebo jiná onemocnění dýchacího ústrojí, srdeční choroby, jste těhotná. Také pokud trpíte epilepsií či velmi vysokým nebo nízkým krevním tlakem. Saunu by si měli odpustit i lidé pod vlivem alkoholu nebo jiných psychoaktivních látek.

Zdroj: www.youtube.com, www.budkocka.cz, www.relaxeo.cz