Syrovátkový protein má vysokou biologickou dostupnost, což znamená, že tělo ho snadno vstřebává. Obsahuje všechny devět esenciálních aminokyselin a je jedním z nejbohatších zdrojů leucinu, což je esenciální rozvětvená aminokyselina důležitá pro syntézu svalových bílkovin.

Na video od DockUnlock o syrovátkovém proteinu se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Benefity syrovátkového proteinu

Syrovátkový protein obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což jsou základní stavební kameny proteinů. Tělo samo není schopno tyto esenciální aminokyseliny produkovat, a proto je nutné je získávat z potravy. Aminokyseliny se nacházejí v každé buňce a tkáni našeho těla a hrají klíčovou roli při růstu, stavbě a opravě tkání, včetně svalů. Dále slouží jako stavební bloky enzymů, protilátek a hormonů. Dostatečný příjem bílkovin je důležitý pro různé funkce v těle, včetně signalizace mezi buňkami, struktury, ukládání a dalších.

Růst svalů a prevence svalového úbytku

Efekty růstu svalů díky syrovátkovému proteinu jsou výraznější, když se doplňuje cvičením s činkami. Tuto synergii lze přičítat rychlejšímu trávení syrovátkového proteinu a jeho vysokému obsahu leucinu. Suplementace syrovátkovým proteinem může být také důležitá pro prevenci svalového úbytku u starších dospělých.

Hojení ran

Bílkovina je nezbytnou živinou pro hojení ran. Syrovátkový protein obsahuje vysokou hladinu aminokyselin a rozvětvených aminokyselin, které pomáhají hojit kosti, kůži a svalovou tkáň. Patří sem aminokyseliny, jako je arginin, glycin, leucin, isoleucin a valin. Při hojení ran je třeba zvýšit příjem bílkovin, a pokud nezískáváte dostatečné množství bílkovin z potravy, může být nutná suplementace.

Snížení zánětu

Oxidační stres a zánět jsou dva faktory, které mohou zvyšovat riziko onemocnění, včetně mrtvice. Syrovátkový protein obsahuje jak protizánětlivé, tak antioxidační vlastnosti.

Udržení hmotnosti a přibrání na váze

Lidé, kteří mají potíže s udržením hmotnosti nebo mají obtíže s jídlem, mají prospěch z proteinového doplňku, jako je syrovátkový protein. Pití je mnohem jednodušší než jídlo a syrovátkový protein lze smíchat s vysokokalorickými nápoji, což může pomoci lidem splnit své kalorické a bílkovinné cíle.

Možné vedlejší účinky

Mezi možné vedlejší účinky patří trávicí potíže, jako je nadýmání, křeče a průjem, zejména u lidí s intolerancí laktózy. Výskyt akné byl také znám u těch, kteří pravidelně užívají syrovátkový protein. Je však třeba poznamenat, že se jedná spíše o individuální reakci než o obecnou pravdu.

Omezení

Nepoužívejte syrovátkový protein, pokud trpíte onemocněním ledvin nebo jater, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem. Dlouhodobá nekontrolovaná suplementace může vést k dalším problémům. Pokud máte alergii na mléčný protein, také byste neměli užívat syrovátkový protein.

Kde se nachází

V syrové podobě se syrovátkový protein nachází v mléce, které obsahuje 80 % kaseinu a 20 % syrovátku, a je hlavním zdrojem bílkovin u těch, kteří konzumují mléčné výrobky. Když se však vyrábí a zpracovává, syrovátkový protein existuje v několika různých formách, včetně syrovátkového proteinu izolátu, syrovátkového proteinu koncentrátu, hydrolyzovaného syrovátkového proteinu a syrovátkového permeátu.

Syrovátkový protein izolát

Tento typ syrovátkového proteinu je nejvíce zpracovanou formou a obsahuje nižší hladiny tuku, sacharidů a laktózy a vyšší hladiny bílkovin. Syrovátkový protein izolát obsahuje 90 % nebo více bílkovin.

Syrovátkový protein koncentrát

Syrovátkový protein koncentrát prochází méně zpracováním a obsahuje více sacharidů a tuku než syrovátkový protein izolát. Tento typ syrovátkového proteinu je obvykle cenově dostupnější.

Hydrolyzovaný syrovátkový protein

Tento typ syrovátkového proteinu byl ošetřen enzymy tak, aby byl snáze stravitelný. Hydrolyzovaný syrovátkový protein je běžně používán v kojeneckých formách, sportovních nápojích a proteinových doplňcích.

Při nákupu doplňků je nejlepší volit ty, které jsou certifikovány třetí stranou. Certifikace třetí strany, jako jsou NSF či USP, ověřuje kvalitu doplňku a zjišťuje, že to, co je uvedeno na štítku doplňku, odpovídá skutečnosti.

Zdroj: www.youtube.com, www.aktin.cz, www.kulturistika.com