Sladkosti jsou neřestí pro mnoho lidí. Ať už se jedná o ojedinělý prohřešek či každodenní hřešení, po blaženém pocitu často přichází výčitky svědomí. Naštěstí existují zdravé recepty, po kterých uspokojíte své chuťové pohárky a budete moci s čistou hlavou stoupnout na váhu. Jedním z nich je takzvané rawmisu připravené z chia semínek, které mají blahodárné účinky na naše zdraví, a navíc podporují hubnutí.

Jak si doma připravit zdravé tiramisu, se dozvíte v YouTube videu – kanál delicious. Australia

Zdroj: Youtube

Zdravotní výhody chia semínek

Podpora srdce: Chia semínka přispívají ke zdraví srdce díky svému vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin. Studie z roku 2014 uvádí, že konzumace omega-3 mastných kyselin snižuje riziko srdečních chorob a pomáhá udržovat zdravou srdeční funkci.

Regulace hladiny cukru v krvi: Chia semínka obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Tato vláknina pomáhá snižovat rychlost, kterou tělo metabolizuje sacharidy, což vede k vyrovnanějšímu energetickému stavu a snížení rizika vzniku cukrovky typu 2.

Zlepšení trávení: Díky vysokému obsahu vlákniny chia semínka pomáhají také podpořit zdravé trávení. Vláknina pomáhá udržovat střevní trakt průchozí a podporuje růst zdravých bakterií ve střevě.

Podpora hubnutí: Podle studie z roku 2014 mají chia semínka schopnost podporovat hubnutí. Díky jejich vlastnostem absorbovat vodu a vytvářet gelovitou substanci pomáhají s udržením pocitu sytosti. To má za následek menší příjem kalorií a následné hubnutí.

Zdravá pokožka: Omega-3 mastné kyseliny obsažené v chia semínkách také přispívají ke zdraví pokožky. Tyto mastné kyseliny pomáhají udržovat vlhkost v pokožce a snižovat zánětlivé procesy spojené s akné a jinými kožními problémy.

Podpora zdravého mozku: Podle studie z roku 2022 jsou omega-3 mastné kyseliny klíčové pro zdraví mozku a nervového systému. Pravidelná konzumace chia semínek pomáhá podpořit kognitivní funkce a snížit riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

Jak připravit rawmisu?

Pro přípravu zdravého tiramisu budete potřebovat: 150 g odpeckovaných švestek, 60 ml vína Marsala, 125 ml espressa, 2 lžíce kakaového prášku, plus extra na posypání, 1 lžíci čerstvě mleté kávy, 80 ml rozpuštěného rýžového sladidla, 80 g bílých chia semínek, 400 ml kokosového mléka, 2 lžičky vanilkového extraktu, 40 g kakaových hrotů.

Ve střední míse smíchejte hrubě nasekané švestky s Marsalou a espressem a nechte odpočinout po dobu 3 hodin. Mezitím smíchejte v misce kakao, mletou kávu, 2 lžíce rýžového sladového sirupu, 40 g chia semínek, 150 ml kokosového mléka a 3/4 šálku (185 ml) teplé vody. Míchejte, aby se ingredience dobře spojily, a nechte 3 hodiny chladit. Do třetí misky přidejte vanilku, zbývajících 40 g chia semínek, 2 lžíce rýžového sladového sirupu a 250 ml kokosového mléka. Vše dobře promíchejte a poté opět nechte chladit 3 hodiny.

Po uplynutí doby si připravte 4 servírovací sklenice. Na dno všech sklenic umístěte švestky a přidejte polovinu vanilkové chia pěny. Na vanilkovou část rozmístěte kakaovou pěnu a navrch dolijte druhou polovinu té vanilkové. Posypte kakaem a ozdobte kakaovými hroty. Tímto jste vytvořili lahodný dietní dezert, který je díky chia semínkům plný živin a vy si ho můžete dopřát bez jakýchkoliv výčitek.

Zdroje: YouTube.com, mayoclinichealthsystem.org, webmd.com