Cvičení towel curl je jednoduchá technika, která se podle studie z roku 2022 zaměřuje na posílení chodidel a celkové stability. Tento cvik lze provádět kdykoliv a kdekoliv, neboť jediné, co k němu potřebujete, je ručník. Towel curl můžete provádět jak ve stoje, tak i v sedě, záleží pouze na vašich preferencích.

Jak správně cvičit towel curl, se dozvíte v YouTube videu – kanál stoneclinicPT

Zdroj: Youtube

Jaké má tento cvik výhody?

Cvičení towel curl cílí na svaly přední strany nohou, zejména na přední sval holenní. Pravidelné posilování těchto svalů podle studie z roku 2015 vede k lepší stabilitě a podpoře správného držení těla. Svaly, které se zapojují při towel curl, podle studie z roku 2020 také pomáhají posilovat a stabilizovat kotníky. To výrazně sníží riziko zranění a podporuje správnou biomechaniku pohybu nohou. Během tohoto cvičení se mimo jiné posilují svaly, které podle výzkumu podporují klenbu nohy, a přispívají k udržení jejího správného oblouku. To je podle výzkumu klíčové pro udržení stability a pohybové efektivity. Studie z roku 2020 uvádí, že pohyb chodidla při rolování ručníku také pomáhá posilovat svaly, které ovládají pohyb palců. To je užitečné zejména pro ty, kteří potřebují zlepšit sílu svých palců pro určité sporty nebo aktivity, jako je běh a tanec.

Správné provedení cviku

Jediné, co k tomuto cviku budete potřebovat, je malý ručník. Pokud dáváte přednost provedení cviku vsedě, tak také židli. Jestliže je to možné, cvik provádějte raději na tvrdém povrchu než na koberci. Uhlaďte ručník a položte na něj jednu nohu. Budete pohybovat ručníkem směrem k sobě, tudíž nohu položte tak, aby před ní zůstal větší kus ručníku. Stoupněte si (posaďte se) s patami pod koleny. Ujistěte se, že vaše nohy a chodidla jsou vzájemně rovnoběžné s prsty směřujícími dopředu. Pomocí chodidla a prstů začněte rolovat ručník směrem k sobě. Cílem je zkroutit ručník co nejvíce. Po dosažení maximálního smačkání, udržujte tuto pozici několik sekund a poté chodidlo uvolněte. Několikrát tento pohyb zopakujte a poté přejděte k druhé noze. Postup je naprosto stejný.

Na co si dát pozor?

Ačkoliv se zdá, že je tento cvik jednoduchý, stále existují chyby, na které si je nutné dát pozor. Často se stává, že pata není pevně zasazená. Chcete-li z tohoto cviku vytěžit maximum, je nutné držet patu nehybně pevně na zemi. Pokud je vaše pata zvednutá nebo se pohybuje spolu s prsty, přijdete o mnoho výhod, které tento cvik nabízí. Další častou chybou je nesprávné držení těla. Ať už sedíte nebo stojíte, abyste prováděli cvik správně, je důležité mít také správné držení těla. Udržujte střed těla pevný, ramena dozadu a paže po stranách uvolněné. Pokud sedíte, ujistěte se, že vaše nohy jsou v úhlu 90 stupňů a vaše prsty jsou stále viditelné. Jestliže stojíte, udržujte v kolenou mírný ohyb.

Jak si lze cvik zpestřit?

Tento cvik vám nabízí možnosti ve stoje i vsedě. Pokud vás už nebaví stát, klidně se posaďte. Cvik zůstává stále stejně efektivní. Máte klasické rolování ručníku již v malíčku a chcete výzvu? Použijte závaží. Tím cvik posunete na vyšší level. Stačí zpočátku jakákoliv lahvička z vaší kosmetiky, kterou umístíte na delší konec ručníku. Hmotnost závaží můžete postupně zvyšovat. Zkusit můžete také cvik obráceně, a to tak, že srolovaný ručník zatlačíte zpět.

Zdroje: YouTube.com, cigna.com, mobilepsysiotherapyclinic.in