V dnešní uspěchané době nezbývá mnoho času na návštěvy různých fitness center či skupinových cvičení. Na co se ale čas najde vždy, ačkoliv to pro některé není zrovna oblíbená aktivita, je uklízení. Věděli jste, že uklízením, jako je vysávání, vytírání či mytí koupelny, kalorie spalujete také? Podle studie z roku 2022 se tato aktivita nazývá neúmyslné cvičení neboli NEAT, což je zkratka pro termogenezi necvičení. Změnili jste na úklid názor?

Kolik kalorií spálíte při domácím uklízení, se dozvíte z následujícího YouTube videa – kanál MHC Health Insider

Zdroj: Youtube

Věšení prádla

Věšení prádla na šňůru a následné jeho sebrání je mnohem efektivnější, než byste si možná mysleli. Právě tento zdánlivě jednoduchý úkol zahrnuje celou řadu pohybů a činností, které stimulují vaše svaly a zvyšují srdeční frekvenci, což podle studie z roku 2020 vede ke spalování kalorií. Když věšíte prádlo, často se musíte ohýbat, natahovat či stoupat, a to vše děláte opakovaně. Tyto pohyby zapojují svaly nohou, zad a břicha. Například ohýbání se při zvedání prádla ze země posiluje svaly nohou a zadní strany stehen. Natáhnutí se pro dosažení vyšších míst na šňůře pak posiluje svaly horní části těla, zejména ramen a zad. Díky těmto opakovaným pohybům pak spálíte zhruba 112 kalorií za hodinu.

Vysávání

Při vysávání se zapojují různé svalové skupiny, což podle studie z roku 2006 zvyšuje celkovou energetickou spotřebu a podporuje spalování kalorií. Pohyb před a zpět, do stran a ohýbání se k dosažení těžko dostupných míst vám poskytuje solidní cvičení. Kromě toho, že vysávání posiluje svaly nohou, zad a břicha díky pohybům, jež vyžaduje, zvyšuje také vaši srdeční frekvenci. Pokud se rozhodnete pro rychlejší tempo a větší intenzitu, podle výzkumu můžete dosáhnout cvičebního účinku srovnatelného s běžným aerobním cvičením. Počet kalorií, které během vysávání spálíte, se odvíjí od velikosti prostoru. Jestliže disponujete velkým bytem či domem, povede se vám za hodinu spálit až 200 kalorií.

Vytírání podlahy

Vytírání podlahy je další častou aktivitou patřící mezi domácí práce, které podle studie z roku 2013 přispívají ke zdraví a spalování kalorií. Při vytírání podlahy se zapojují různé svalové skupiny, což vede ke zvýšenému energetickému výdeji a následnému spalování kalorií. Pohyby vpřed a vzad, do stran, a také ohýbání se či skrčení, které jsou nezbytné pro dosažení nízkých míst či rohů, poskytují solidní cvičení pro nohy, břicho a záda. Nejenže budete mít díky této domácí aktivitě byt jak ze škatulky, ale také spálíte zhruba 160 kalorií za hodinu. Vytírání, stejně také jako ostatní domácí práce, navíc přináší i další důležitý benefit. Ačkoliv se do uklízení mnoho lidí často musí přemlouvat, výsledná práce podle studie z roku 2017 přispívá k poklesu stresu, zlepšení nálady a výkonné funkce.

Mytí koupelny

Mytí koupelny a toalety je obzvláště důležité, neboť se tam podle studie z roku 1975 nachází obrovské množství bakterií. Pravidelné čištění těchto prostorů vás bakterií samozřejmě zbaví, ale co se při této aktivitě děje s vaším tělem? Například při čištění koupelnového umyvadla, sprchového koutu nebo vany se často ohýbáte a krčíte, abyste dosáhli na dolní části nebo rohy. Tyto pohyby podle studie posilují svaly nohou, zad a břicha a vedou ke zvýšenému spalování kalorií. Při otírání povrchů nebo odstranění vodního kamene používáte různé pohyby, které také zapojují svaly horní části těla, zejména paží, ramenou a hrudníku. Opakované pohyby tyto svaly posilují a zlepšují jejich vytrvalost. Pokud si na mytí koupelny dáte obzvláště záležet, nejenže bakterie nemají šanci, ale také za hodinu spálíte až 300 kalorií. Jak se říká, zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Jestliže nemáte čas na návštěvy fitness center či různých cvičení, nevěste hlavu. Stačí několikrát do týdne vygruntovat váš byt, vyprat a pověsit prádlo a máte vystaráno. Pokud navíc budete dodržovat zdravou a vyváženou stravu, žádné členství v posilovně nepotřebujete.

Zdroje: YouTube.com, webmd.com, verywellfit.com