Bodnutí včelím žihadlem je nejen bolestivé, ale také vyvolává řadu nepříjemných příznaků, jako otok, svědění a podráždění pokožky. V takových situacích je důležité rychle jednat a aplikovat účinné domácí léčebné metody, které tyto nepříjemné symptomy výrazně zmírní a usnadní hojení.

Jak správně vytáhnout žihadlo, se dozvíte z následujícího YouTube videa – kanál Igor Fararik

Zdroj: Youtube

Jak na rychlou úlevu?

Prvním krokem při bodnutí včelím žihadlem je odstranění samotného žihadla. Čím dříve ho odstraníte, tím více minimalizujete množství včelího jedu, které se dostane do těla.

Po vytažení žihadla je důležité zahájit okamžité ledování. Výzkum z roku 2019 uvádí, že studený obklad v podobě ledu zabaleného v hadříku či mrazících gelových sáčků snižuje otok a zmírňuje bolest.

Při potlačování svědění a snižování zánětu po bodnutí jsou podle studie účinné masti obsahující hydrokortizon. Naneste tenkou vrstvu masti přímo na bodnuté místo a jemně ji vmasírujte do pokožky.

Pokud máte doma antihistaminika v tabletách nebo ve formě krému, pomohou podle studie snížit alergické reakce a záněty, které se mohou po bodnutí vyskytnout.

Jestliže jste zastánci přírodních metod, které používaly již naše babičky, tato zpráva vás jistě potěší. Těchto pár věcí, které má každý doma, jsou také účinným prostředkem pro rychlé hojení a zmírnění nepříjemných příznaků.

Aloe vera

Studie z roku 2008 uvádí, že aloe vera má silné protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat otok a podráždění na místě bodnutí. Gel z aloe vera má také chladivý efekt, který přináší okamžitou úlevu od pálení a svědění. Současně hydratuje pokožku, což navíc podle studie podporuje rychlejší hojení.

Rozkrojte list aloe vera a pomocí lžíce odstraňte gelovitou hmotu zevnitř listu. Naneste čerstvý gel na postižené místo a pro efektivní účinek několikrát denně zopakujte.

Sůl se sodou

Sůl a soda mají podle studie z roku 2006 schopnost absorbovat nadbytečnou tekutinu z pokožky, což pomáhá snižovat otok v místě bodnutí. Tím se také snižuje tlak a nepohodlí. Tato směs má také chladivý efekt, který přináší okamžitou úlevu od svědění a pálení na pokožce a díky svým antiseptickým vlastnostem podle studie chrání pokožku před infekcemi a urychlují hojení.

Smíchejte jednu čajovou lžičku sody s jednou lžičkou soli a zalijte dostatečným množstvím vody, aby vznikla hladká pasta. Pastu rovnoměrně naneste na postižené místo a nechte 10-15 minut působit. Po uplynutí času teplou vodou opláchněte a osušte.

Med

Výzkum z roku 2017 uvádí, že med obsahuje látky, které snižují zánět v pokožce a pomáhají redukovat otok po bodnutí včelím žihadlem. Med navíc podle výzkumu podporuje rychlejší hojení pokožky, neboť poskytuje vlhkost a výživné látky, které jsou důležité pro obnovu buněk a regeneraci po bodnutí.

Postižené místo důkladně omyjte a poté na něj naneste tenkou vrstvu medu. Místo ideálně přelepte náplastí a nechte působit několik hodin.

Jablečný ocet

Jablečný ocet má schopnost snižovat zánět v pokožce díky obsahu kyseliny octové a dalších přírodních látek. Tím podle studie z roku 2021 podporuje rychlejší redukci otoku a podráždění na místě bodnutí. Díky svým antiseptickým účinkům navíc pomáhá chránit pokožku před možnými infekcemi, které by mohly vzniknout v důsledku bodnutí včelím žihadlem. Podle studie má také chladivý efekt, který přináší okamžitou úlevu od svědění a pálení.

Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1:1, aby vznikl řidší roztok. Navlhčete vatový tampon nebo čistý hadřík a jemně aplikujte na postižené místo. Nechte roztok působit zhruba 10-15 minut a poté opláchněte teplou vodou a osušte.

Píchnutí včelím žihadlem není nic příjemného, ale existuje několik účinných metod, které nám pomohou od nepříjemných příznaků ulevit. Ať už sáhnete po hydrokortizonové masti či dáte přednost přírodnímu medu, vězte, že úleva se brzy dostaví. Pokud však včelí žihadlo způsobí vážnou alergickou reakci či se otok a zarudnutí nezmírní, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, forbes.com, mayoclinic.org