Počet 10 tisíc kroků denně není vybrán náhodně. Tato hodnota vychází z výzkumu a doporučení odborníků na zdraví a pohybovou aktivitu. Pro průměrného dospělého jedince představuje ujít 10 tisíc kroků denně zhruba pět až sedm kilometrů, což není nereálný cíl, ale zároveň vyžaduje pravidelnou a cílenou aktivitu.

Podívejte se na YouTube video (kanál Matt D´Avella), které popisuje zkušenosti s chůzí 10 tisíc kroků denně:

Zdroj: Youtube

Zdravotní výhody 

Zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Pravidelná chůze snižuje krevní tlak, zlepšuje průtok krve a snižuje riziko srdečních chorob a mrtvice. Díky pravidelné fyzické aktivitě dochází podle studií ke zlepšení kondice srdce a cév, což má pozitivní vliv na celkovou kardiovaskulární kondici.

Snížení hladiny cholesterolu

Dalším pozitivním efektem chůze je podle studií snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL) a zvýšení hladiny dobrého cholesterolu (HDL) v krvi. To pomáhá chránit cévy a snižuje riziko vzniku aterosklerózy a srdečních onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, má příznivý vliv na lipidový profil krve, což je důležité pro zdraví cév a prevenci srdečních chorob.

Podpora hubnutí

Pro mnoho lidí je ujít 10 tisíc kroků denně součástí jejich strategie pro snížení hmotnosti. Chůze spaluje kalorie a podporuje metabolismus, což vede k úbytku tuku a zlepšení tvaru těla. Kromě toho pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, může snížit chuť k jídlu a podpořit zdravý životní styl. Pravidelný pohyb má vliv na energetický výdej a může být důležitým faktorem při kontrole tělesné hmotnosti.

Posílení svalů a kloubů

Chůze zapojuje mnoho svalů a kloubů, což posiluje svalovou hmotu a zlepšuje flexibilitu a stabilitu kloubů. Pravidelná chůze snižuje riziko zranění a podporuje zdravé stárnutí. Chůze je šetrná forma cvičení, která příliš nezatěžuje klouby a má příznivý vliv na kostní a svalovou hmotu. 

Zlepšení duševního zdraví

Neméně důležitým aspektem je vliv chůze na duševní zdraví. Stimuluje produkci endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které mohou snížit úzkost, depresi a stres. Chůze také poskytuje čas a prostor pro relaxaci a meditaci, což má pozitivní vliv na celkovou pohodu a duševní vyváženost. Fyzická aktivita má příznivý vliv na duševní zdraví a může být účinnou formou prevence a léčby depresivních a úzkostných poruch.

Jak dosáhnout 10 tisíc kroků denně?

Dosáhnout cíle ujít 10 tisíc kroků denně lze pomocí pravidelných procházek během přestávek na oběd či po práci, využitím schodů místo výtahu, zapojením se do různých sportů a rekreačních aktivit, jako je běh, turistika nebo tanec, a využitím technologických pomůcek, jako jsou chytré hodinky nebo aplikace na sledování kroků, které poskytnou podrobné informace o fyzické aktivitě a motivují k dosažení stanoveného cíle.

Zdroje: www.youtube.com, www.womenshealthmag.com, www.hri.org.au