Metoda 4-7-8, známá také jako relaxační dechová technika, byla vyvinuta Dr. Andrewem Weilem, lékařem a specialistou na integrativní medicínu. Klíčem k úspěchu této metody je správné dýchání a koncentrace na přítomný okamžik.

Metodu se můžete naučit i pomocí tohoto YouTube videa - kanál Garf:

Zdroj: Youtube

Jak metoda 4-7-8 funguje?

Je důležité najít si klidné a bezpečné místo, kde se budete moci plně soustředit na cvičení. Vyberte si místo, kde nebudete rušeni a kde se budete cítit pohodlně. Začněte dýchat pomalu a hluboce nosem. Při inhalaci si představte, jak se váš hrudník rozšiřuje a jak se vaše břicho zvedá. Cílem je naplnit plíce vzduchem co nejhlouběji. Nadechujte se po dobu čtyř vteřin.

Poté, co jste se úplně nadechli, zadržte dech a počítejte v mysli do sedmi. Během tohoto kroku si uvědomte pocit klidu a relaxace, který se šíří vaším tělem. Nakonec pomalu vydechujte a počítejte při tom do osmi. Během tohoto kroku se soustřeďte na úplné vyprázdnění plic a uvolnění veškerého napětí z těla.

Opakujte celý proces tolikrát, dokud nezačnete cítit účinky relaxace a klidu. Ideálně cvičení provádějte večer před spaním nebo během stresových situací, kdy potřebujete uklidnit mysl a tělo.

Rychlejší usínání

Metoda 4-7-8 umožňuje rychlejší přechod do stavu spánku díky kombinaci hlubokého dýchání a pozornosti na dech. Pomalý a kontrolovaný dechový rytmus, spojený s mentálním počítáním, usnadňuje uvolnění těla a mysli, čímž vytváří ideální podmínky pro usínání. Tímto způsobem může podle studií tato technika pomoci lidem trpícím nespavostí nebo potížemi s usínáním klidně spát.

Zklidnění mysli

Koncentrace na rytmus dýchání a mentální počítání přispívá k odvrácení myšlenek od každodenních starostí a soustředění se na přítomný okamžik. Tento stav mentálního klidu a relaxace může být podle studie prospěšný nejen před spaním, ale i během stresových situací během dne.

Zlepšený spánek

Pomalé a kontrolované dýchání podle studie podporuje uvolnění svalů a snižuje aktivitu nervového systému, což vede ke klidnějšímu a pohodlnějšímu spánku. Tento lepší spánek přináší řadu zdravotních a psychických výhod, včetně zvýšené energie a vitality v průběhu dne.

Redukce stresu

Pravidelné cvičení této techniky může pomoci snížit hladinu kortizolu, hormonu stresu, a podpořit pocit klidu a pohody. Díky tomu může být metoda 4-7-8 užitečným nástrojem pro zvládání stresových situací a dosažení lepší psychické stability a odolnosti.

Posílení pozornosti a soustředění

Praktikování metody 4-7-8 vyžaduje mentální soustředění a pozornost na dech a počítání v mysli. Opakování jednoduchých kroků a udržování rytmu dýchání může posílit schopnost soustředit se a zlepšit pozornost na přítomný okamžik. Tato schopnost může být prospěšná nejen při dosahování klidu a relaxace, ale i při zvládání každodenních úkolů a povinností.

Harmonizace těla a mysli

Pravidelné provádění této dechové techniky může pomoci synchronizovat dechový rytmus s mentálním stavem, což přispívá k celkovému pocitu pohody a rovnováhy. Tato harmonie může podpořit zdraví a vitalitu na fyzické i psychické úrovni.

Zdroje: www.youtube.com, www.webmd.com, www.medicalnewstoday.com