Afterburn efekt spočívá v kaloriích, které tělo spaluje i po ukončení cvičení. Během určitých cvičebních aktivit totiž tělo spotřebuje více energie na regeneraci, ochlazení a vyrovnání se s hormonálními změnami vyvolanými cvičením. Vědecký termín pro tento proces se nazývá nadbytečná spotřeba kyslíku po cvičení. Díky tréninku, který dané aktivity zahrnuje, tedy můžete spalovat kalorie i ve chvíli, kdy vyčerpaní ležíte v posteli.

Na video od Thomase DeLauera o afterburn efektu se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Co je to vlastně afterburn efekt

Klíčem k maximalizaci afterburn efektu je pravidelné provádění cvičení s vysokou intenzitou. Tento efekt je mnohem výraznější po intenzivních tréninkách jako jsou sprinty, cvičení s vlastní váhou nebo intervalový trénink. Naopak u klasického kardiovaskulárního tréninku, jako je běh na mírném tempu, je efekt afterburn mnohem menší.

Pokud máte za cíl zlepšit svou fyzickou kondici, rychle budovat svalovou hmotu, zvýšit své kardiovaskulární zdraví a zároveň neztrácet příliš mnoho času cvičením, pak je klíčem krátký, ale intenzivní trénink. Výhody tréninku s vysokou intenzitou zahrnují zvýšení síly, zlepšení rychlosti a efektivní spalování tuků, to vše ve větší míře než tradiční kardiovaskulární tréninky.

Obecně platí, že čím je intenzivnější cvičení, tím větší efekt afterburn dosáhnete. To znamená, že krátký trénink trvající 20 minut, který zahrnuje sprinty, může mít mnohem vyšší afterburn efekt než 30 minut běhu mírným tempem.

Kolik kalorií afterburn efekt spálí

Přesný počet spálených kalorií v důsledku afterburn efektu je těžké odhadnout, protože každý člověk na vysokointenzivní cvičení reaguje jinak. Faktory jako současná fyzická kondice, věk, délka tréninku a jeho intenzita mohou ovlivnit velikost tohoto efektu.

Jak afterburn efekt funguje

Toto cvičení zvyšuje celkový energetický výdej organizmu, což znamená, že vaše tělo spaluje více kalorií denně. Energetický výdej zahrnuje všechny kalorie, které tělo spálí během dne na všechny své činnosti, od chůze až po trávení potravy.

Jak aktivovat afterburn efekt

Chcete-li dosáhnout výrazného afterburn efektu, je třeba provádět cvičení s vysokou intenzitou. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

Cvičení na rotopedu, eliptickém trenažéru nebo veslovacím stroji: Namísto tradičního kardiovaskulárního tréninku zkuste intervalový trénink. Tento trénink zahrnuje krátké, vysokointenzivní úseky následované obdobím odpočinku. Například během 20-minutového tréninku můžete intenzivně cvičit 30 sekund a pak si dát 60 sekund odpočinku. Tento cyklus můžete opakovat po celou dobu tréninku.

Posilování: Vyzkoušejte kruhový trénink nebo tzv. "supersety," což znamená provádění dvou cviků bez odpočinku mezi nimi. Tímto způsobem můžete efektivně pracovat na opačných svalových skupinách. Například začněte cvičením pro nohy a poté přejděte k cvičení pro horní část těla.

Sprintování: Sprintováním můžete dosáhnout výrazného afterburn efektu. Během sprintů se snažte co nejvíce, jako byste běželi o život. Například můžete sprintovat 30 sekund a pak mít minutovou pauzu. Tento cyklus opakujte až do dosažení 15 minut tréninku.

Důležité rady

I když je afterburn efekt zajímavým jevem, stále je mnoho věcí, které o něm nevíme. Jakýkoli aspekt cvičení, jako je počet opakování, počet sérií, doba mezi sériemi, intenzita, rychlost a srdeční frekvence, může ovlivnit velikost afterburn efektu.

Pokud začínáte s cvičením s vysokou intenzitou, mějte na paměti, že byste neměli tento druh tréninku provádět každý den, protože tím zvyšuje riziko zranění. Nejlepší je provádět tento druh cvičení dvakrát až třikrát týdně. Také zvažte spolupráci s profesionálním trenérem, který vás naučí správnou techniku cvičení a zabrání zranění.

Zdroj: www.youtube.com, www.prozeny.cz, www.aktin.cz