Alkohol je metla lidstva. Ačkoliv se stal neodmyslitelnou součástí každých narozeninových oslav, slavnostních příležitostí či večerů u televize, nese s sebou mnoho rizik a negativních účinků na naše tělo. Výzkum z roku 2016 uvádí, že větší konzumaci alkoholu a nadměrnému pití holdují spíše muži než ženy a jsou také vystaveni většímu riziku závislosti, cirhózy jater, úmrtí po požití alkoholu a řízení pod vlivem.

Přestože mnoho lidí pije alkohol pravidelně, není těžké najít důvody, proč by někdo mohl chtít přestat. Zlepšení zdraví, úspora financí a zvýšení celkové životní kvality jsou jen některé z výhod, které abstinence přináší.

Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol, se dozvíte z následujícího YouTube videa – kanál Jirka vysvětluje věci

Zdroj: Youtube

Začátek je nejtěžší

Když se rozhodnete přestat pít, může to být pro některé náročným úkolem, který vyžaduje pevnou vůli a trpělivost. Ačkoliv si nemusíte připadat, že jste na alkoholu závislí, podle studie z roku 2020 se zpočátku může objevit pocit úzkosti, neklidu či zvýšená tepová frekvence. To je důsledek toho, že se tělo snaží přizpůsobit novému stavu, kdy už nepřijímá alkohol. Studie z roku 2023 uvádí, že se u některých jedinců objevují také fyzické symptomy, jako třes rukou, bolesti hlavy či nespavost. Důležité je si však uvědomit, že se jedná o dočasné nepohodlí, které pomine, až si tělo zvykne. Po několika dnech zjistíte, že se cítíte lépe a podle výzkumu z roku 2018 zpozorujete například zlepšení vašeho spánku.

Vynechání alkoholu ale přináší mnoho dalších benefitů, díky kterým vás chuť na pár skleniček vína či pár piv přejde.

Zhubnete

Podle studie z roku 2012 alkohol obsahuje téměř stejné množství kalorií jako slazené nápoje. Jeho vynecháním snížíte svůj celkový kalorický příjem a tím podpoříte proces hubnutí. Abstinence alkoholu také pozitivně ovlivní váš metabolismus. Studie z roku 2012 uvádí, že alkohol metabolismus zpomaluje, což znamená, že vaše tělo spaluje kalorie pomaleji. Bez něj váš metabolismus bude tedy fungovat efektivněji a usnadní hubnutí.

Zlepší se vám pleť

Výzkum z roku 2017 potvrzuje, že alkohol je diuretikum, což znamená, že zvyšuje množství moči, kterou váš organismus vylučuje. To vede k dehydrataci, která má negativní vliv na stav vaší pleti. Abstinence alkoholu vám umožní udržovat vyšší hladinu hydratace a zlepší vaší pleti vzhled. Podle studie z roku 2023 konzumace alkoholu také zvyšuje riziko vzniku určitých kožních onemocnění, jako je lupénka, ekzémy či rosacea. Vynecháním alkoholu toto riziko snížíte a přispějete ke zdravější a jasnější pleti.

Zlepší se vám nálada a psychické zdraví

Alkohol sice pocity úzkosti a deprese dočasně potlačuje, ale podle studie z roku 1996 tyto stavy z dlouhodobějšího hlediska zhoršuje. Abstinencí úzkosti a deprese snížíte, neboť umožníte svému mozku a tělu lépe regulovat chemické látky spojené s náladou, jako je například serotonin. Studie z roku 2015 potvrzuje, že alkohol narušuje kvalitu spánku, což má také dopad na vaši náladu a duševní pohodu. Jeho vynecháním spánek zlepšíte a tím i své duševní zdraví. Pití alkoholu má podle studie z roku 1995 mimo jiné také negativní vliv na kognitivní funkce. Abstinencí zlepšíte svou koncentraci, paměť a schopnost řešit složité úkoly.

Ačkoliv se zpočátku může zdát, že přestat pít alkohol je nadlidský úkon, abstinence přináší nespočet zdravotních benefitů a celkové zlepšení jak fyzického, tak i duševního zdraví.

Zdroje: YouTube.com, webmd.com, healthline.com