Cestování letadlem je často spojováno se snahou uvolnit se a zmírnit stres prostřednictvím alkoholu. Nicméně odborníci varují, že konzumace alkoholu během letu může mít vážné následky na zdraví a pohodu cestujících.

Jaké podivné účinky má alkohol na naše tělo, se dozvíte v YouTube videu – kanál TOP veci do 2 minut

Zdroj: Youtube

Zvýšená dehydratace

Pití alkoholu během letu, kdy se nacházíme ve vysokých nadmořských výškách, má výrazně odlišné účinky na naše tělo než při konzumaci na úrovni mořské hladiny. Letecké kabiny mají snížený tlak a vlhkost vzduchu, což má podle studie z roku 2019 za následek zesílení účinků alkoholu.

Tento faktor podle studie výrazně přispívá k dehydrataci organismu, což je ještě více zesíleno nedostatečným příjmem tekutin během letu. Kromě toho alkohol výrazně zvyšuje riziko projevů jet lagu, což negativně ovlivňuje naši schopnost adaptovat se na nová časové pásma a rychle se zotavit po příletu na cílové letiště.

Riziko vzniku krevních sraženin

Konzumace alkoholu během letu značně zvyšuje rizika spojená se zdravotními problémy. Jedním z hlavních nebezpečí je podle výzkumu z roku 2001 vznik hlubokých žilních trombóz, což je stav spojený s dlouhodobou sedavou pozicí a sníženou cirkulací krve a je ještě více zhoršen dehydratací způsobenou alkoholem.

Dále konzumace alkoholu vede ke zvýšení úzkosti a potíží se spánkem, což je zvláště problematické pro jedince s předchozími zdravotními problémy v těchto oblastech.

Vliv na bezpečnost letu

Pití alkoholu během letu má vážné dopady na bezpečnost letu. Alkohol podle studie z roku 2020 ovlivňuje kognitivní funkce a reakční časy, což značně snižuje schopnost cestujícího reagovat v případě nouze nebo nebezpečí.

Studie uvádí, že dokonce i mírné množství alkoholu zhoršuje schopnost rychle a efektivně reagovat na nečekané situace během letu. To má vážné důsledky nejen pro samotného cestujícího, ale i pro ostatní osoby na palubě letadla. Letušky často hlásí případy, kdy opilí cestující představovali reálné riziko pro bezpečnost a klidné prostředí během letu.

Negativní vliv na srdce

Pití alkoholu a následné spaní na palubě letadla má také negativní dopady na zdraví vašeho srdce. Alkohol obecně zvyšuje riziko srdečních chorob tím, že oslabuje svalovou tkáň srdce a zvyšuje krevní tlak. Studie z roku 2021 uvádí, že kombinace tlaku v kabině, konzumace alkoholu a následný spánek během letu, zvyšuje zátěž na srdce v podobě snížené úrovni kyslíku v krvi a zvýšením srdečního tepu.

Tyto účinky podle studie nejen způsobují hypoxii, tedy nedostatek kyslíku v krvi typický pro vysoké nadmořské výšky, ale také narušují hluboký spánek. To představuje zvláště významné riziko pro jedince s předchozími srdečními problémy.

Rady pro bezpečný let

Namísto alkoholu se hydratujte vodou či džusem, abyste vyrovnali dehydratační účinky leteckého cestování. Pokud vás let stresuje, některé bylinné čaje mají také relaxační a uvolňující účinky na tělo a mysl.

Pokud se přece jen rozhodnete si alkohol dopřát, dodržujte správnou míru a načasování. Odborníci radí omezit konzumaci na jedno pití za hodinu a vyhnout se alkoholu během první a poslední hodiny letu, kdy je tělo nejvíce náchylné na jeho účinky.

Shrnuto a podtrženo, ačkoliv letušky na palubě letadla lákají na sklenku pro uvolnění, potenciální rizika převažují nad přínosy. Volba nealkoholických alternativ a udržení hydratace je klíčem k bezpečnějšímu a pohodlnějšímu letu.

Zdroje: YouTube.com, nytimes.com, travelandleuserasia.com, edition.cnn.com