I když existuje mnoho různých fyzických aktivit, můžete si myslet, že všechno cvičení využívá stejné energetické dráhy. Ve skutečnosti to však není úplně pravda. Anaerobní cvičení se totiž liší od jiných typů aktivit v tom, jakým způsobem využívá energii.

Na video od Fit Father Project o rozdílech mezi anaerobním a aerobním cvičením se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Co je anaerobní cvičení

Slovo anaerobní znamená schopný žít bez kyslíku, pochází z řeckého an ("bez"), aēr ("vzduch") a bios ("život"). Tato etymologická kořenová slova přesně popisují anaerobní cvičení. Zatímco aerobní činnost využívá kyslík k rozkladu molekul glukózy v krvi, anaerobní aktivita stahuje svaly rychleji, než dokáže tělo dodat kyslík.

Jak toto cvičení funguje

Tělo ukládá glukózu ze sacharidů ve vaší stravě ve svalech ve formě glykogenu. Při anaerobním cvičení svalové buňky získávají glykogen a rozkládají ho na jednotlivé molekuly glukózy. Ty jsou poté použity pro energii prostřednictvím procesu nazývaného kvašení mléčné kyseliny.

I když je tato metoda využití glukózy pro energii účinná, neprodukuje tolik energie jako aerobní cvičení. Proto se většina anaerobního cvičení provádí v krátkých sekvencích.

Anaerobní vs. aerobní cvičení

Na rozdíl od aerobního cvičení, běžně známého mezi návštěvníky posiloven jako kardio, anaerobní cvičení rozkládá glukózu na energii bez použití kyslíku. Některé formy anaerobního cvičení zahrnují sprinty, HIIT trénink, dřepy a jógu. Zapojení se do anaerobního cvičení může spalovat tuky, posilovat kosti, zlepšovat náladu a mnoho dalšího.

Na druhé straně aerobní cvičení využívá kyslík ze vzduchu, který dýcháte. Při aerobních aktivitách, jako je jogging, plavání nebo cyklistika, se prohlubuje nádech a zrychluje srdeční tep. Dokonce i vaše krevní cévy se rozšiřují, aby umožnily přívod kyslíkem bohaté krve do velkých svalových skupin, jako jsou ty v nohou, pažích a hrudníku.

Protože aerobní cvičení zahrnuje neustálý cyklus dýchání a čerstvou na kyslík bohatou krev, může být prováděno po delší dobu.

Výhody anaerobního cvičení

I když anaerobní cvičení probíhá v krátkých sekvencích, může přinést značné výhody.

Pomáhá s hubnutím: Těžko byste našli formu cvičení, která by nepodporovala hubnutí - koneckonců, využití svalů jakýmkoli způsobem vyžaduje energii, což spaluje kalorie, které jste přijali z jídla.

Podporuje zdraví kostí: Co mají společného zvedání činek, jóga a skákání přes švihadlo? Jsou to všechno anaerobní odolnostní cvičení, která mohou pomoci budovat sílu a hustotu vašich kostí.

Zvedne vám náladu: Pokud jste se cítili smutní, anaerobní cvičení by mohlo rozptýlit vaši náladu, navíc cvičení s činkami je spojeno se signifikantním snížením depresivních příznaků.

Chrání srdce: Kardio cvičení je skvělé pro vaše srdce, ale i anaerobní trénink má výhody pro váš kardiovaskulární systém. Tento typ cvičení může zlepšit lipidový profil, který souvisí s rizikem srdečních onemocnění.

Trénuje vaše držení těla a rovnováhu: Koncentrace a soustředění, které je zapotřebí k udržení ásany nebo stlačení maximální váhy na lavici, nejsou marné. Anaerobní aktivity jako jóga, pilates a zvedání činek jsou výzvou pro vaši rovnováhu a mohou rozvíjet zdravé držení těla.

Typy anaerobního cvičení

V anaerobním cvičení vaše tělo vyžaduje více energie, než může dodat váš aerobní systém. Některé příklady anaerobního cvičení zahrnují HIIT trénink, zvedání činek, jóga, pilates, sprinty ale i cvičení s vlastní vahou, jako jsou kliky, lunges, dřepy a shyby

Bezpečnostní tipy pro anaerobní cvičení

Noste oblečení, které dobře sedí a nezachytává se na cvičebním nářadí. Vyberte si sportovní boty s dobrým vzorkem. Cvičte pod dohledem trenéra, dokud se nebudete cítit sebevědomě ve svých schopnostech a znalostech. Pokud zvedáte činky, vždy mějte po ruce osobu, která na vás bude dohlížet. Udržujte hydrataci, zejména pokud cvičíte v teplém počasí. Před zahájením náročných aktivit se zahřejte protažením. No a samozřejmě zastavte činnost, pokud se necítíte dobře.

Pro své mnohé výhody si anaerobní tréninky plně zaslouží místo vedle vašich obvyklých aerobních aktivit.

Zdroj: www.youtube.com, www.kondice.cz, www.superia.cz