Spolu s antioxidačními účinky, které chrání buňky před poškozením, a schopností posilovat imunitní systém, má kvercetin potenciál zlepšit zdraví mozku, srdce a pomoci s regulací hmotnosti.

Na video od Reverse Aging Revolution o přírodních potravinách se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Kvercetin je přírodní flavonoid, který se nachází v různých potravinách a nápojích. Tato látka má mnoho zdravotních výhod.

Antioxidační účinky

Jednou z hlavních vlastností kvercetinu je schopnost působit jako antioxidant. V těle jsou vytvářeny volné radikály, které poškozují buňky, způsobují mutace a zvyšují riziko různých onemocnění, včetně srdečních chorob a cukrovky. Kvercetin však tyto škodlivé účinky volných radikálů neutralizuje, což může pomoci předcházet předčasnému stárnutí a chronickým onemocněním.

Antimikrobiální účinky

Kvercetin také prokázal svoji schopnost bojovat proti různým mikroorganismům. Studie zveřejněné v National Library of Medicine ukázaly, že má širokospektré antibakteriální vlastnosti a může pomáhat při potlačení bakterií, jako je Salmonella, Staphylococcus nebo E. coli. Tento flavonoid také brání růstu mikroorganismů, které jsou odolné vůči antibiotikům, což může být užitečné v případě infekcí.

Podpora zdraví srdce

Kvercetin přispívá k celkovému zdraví srdce několika způsoby. Prvním z nich je snižování krevního tlaku, což může snížit riziko hypertenze a srdečních onemocnění. Dále bylo prokázáno, že kvercetin má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a triglyceridů. Tyto tuky při nadměrném množství zvyšují riziko srdečních problémů.

Regulace hmotnosti

Studie naznačují, že kvercetin má pozitivní vliv na regulaci hmotnosti. U lidí, kteří užívali kvercetinové doplňky, došlo k významnému snížení hmotnosti, indexu tělesné hmotnosti a obvodu pasu, boků i stehen. Kvercetin také pomohl snížit celkový tělesný tuk, zejména v oblasti paží.

Zdroje kvercetinu

Kvercetin se přirozeně vyskytuje v několika potravinách, včetně jablek, bobulovin, třešní, citrusů, hroznů, hrušek, chřestu, brokolice, kapusty, cibule, sladkých brambor, rajčat, zeleného čaje, černého čaje a překvapivě také červeného vína. Kromě toho lze kvercetin také užívat ve formě doplňků stravy.

Doporučený příjem

Při preventivní podpoře zdraví neexistuje stanovená denní dávka kvercetinu, ale většina odborníků doporučuje konzumovat pět malých porcí denně. Je třeba poznamenat, že hlavním zdrojem kvercetinu je právě ovoce a zelenina. Pokud se rozhodnete užívat kvercetinové doplňky, doporučená dávka je zpravidla až 1 gram denně po dobu 12 týdnů.

Nežádoucí účinky

Kvercetin je obecně považován za bezpečný, pokud je přijímán z potravy a nápojů. Při užívání doplňků stravy se mohou vyskytnout vedlejší účinky, jako jsou bolesti žaludku, reflux, zácpa, průjem, plynatost nebo poruchy spánku. Kvercetin může také ovlivňovat účinnost některých léků, proto je důležité konzultovat s lékařem, pokud užíváte léky na vysoký cholesterol nebo alergie.

Zdroj: www.youtube.com, www.profidoplnkystravy.cz, www.nutraday.cz