Běžná barva moči je různá, ale obvykle se pohybuje od čiré po světle žlutou. Přesný odstín závisí na tom, kolik vody vypijete. Tekutiny totiž žluté pigmenty v moči ředí. Čím více tedy pijete, tím čiřejší moč budete mít. Když pijete méně, žlutá barva je výraznější. V některých případech se ale mohou objevit i jiné barvy moči.

Na video od Roche o barvě moči se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Červená nebo růžová moč

Dle studie zveřejněné magazínem Science Direct červená moč nemusí být vždy známkou vážného zdravotního problému. Může být způsobena řadou faktorů, ke kterým patří:

Potraviny

Červená řepa, ostružiny a rebarbora mohou zbarvit moč do červena nebo růžova.

Léky

Červená nebo růžová moč je možná, pokud užíváte léky na tuberkulózu, bolest močových cest nebo zácpu.

Krev

Mezi zdravotní problémy, které mohou způsobit krev v moči, patří zvětšená prostata, nádory nebo cysty. Krev v moči může způsobit také intenzivní cvičení a jiná interní poranění v oblasti břišní dutiny. Krev v moči je častá při infekcích močových cest a při ledvinových kamenech. Tyto problémy také často způsobují bolest, takže je obvykle jen tak snadno nepřehlédneme. Nebolestivé krvácení může být známkou závažnějšího problému, například rakoviny.

Oranžová moč

Oranžová moč může být způsobena různými vlivy. Patří mezi ně:

Léky

Léky na zácpu mohou moč zbarvit do oranžova, stejně jako léky, které snižují otoky a podráždění, a některé léky včetně těch, které se podávají při chemoterapii.

Vitamíny

Některé vitamíny, například A a B-12, mohou moč zbarvit do oranžova nebo žlutooranžova.

Zdravotní problémy

Oranžová moč může být známkou problémů s játry nebo žlučovodem, hlavně pokud máte také světlou stolici. Také dehydratace může způsobit, že vaše moč bude vypadat sytě oranžově nebo až hnědě.

Modrá nebo zelená moč

Modrá nebo zelená moč je již velmi nápadná a stěží ji přehlédneme. Na vině může být:

Barviva

Některá jasně zbarvená potravinářská barviva mohou způsobit zelenou moč. Barviva používaná pro některé testy ledvin a močového měchýře mohou také moč zbarvit do modra.

Léky

Určité léky proti depresi, vředům a refluxu mohou moč zbarvit do zelenomodra. Léky proti bolesti, artritidě a spánku mohou také mírně barvit moč nazelenalým odstínem.

Tmavě hnědá barva moči

Hnědá moč může být vyvolána například dehydratací. Ale často za ní stojí i jiné faktory, jako jsou: ssss

Potraviny

Tmavě hnědou moč může způsobit konzumace velkého množství fazolí, rebarbory nebo aloe.

Léky

Některé léky ztmavují moč, včetně těch, které se používají k léčbě a prevenci malárie, zácpy, vysoké hladiny cholesterolu a různých typů záchvatů. Moč mohou ztmavit také některá antibiotika a léky na uvolnění svalů.

Zdravotní problémy

Poruchy jater a ledvin a infekce močových cest mohou moč zbarvit do tmavě hnědé barvy. Stejně tak může dojít ke krvácení uvnitř těla. Dejte si proto na takový signál pozor, protože se může jednat o život ohrožující stav.

Kalná moč

Infekce močových cest a ledvinové kameny způsobují zakalení moči.

Barva moči se u lidí liší

Mějte na paměti, že barva moči se může u různých lidí odlišovat. Neexistuje jediná “správná” barva, ale jakákoliv změna oproti vašemu standardu by rozhodně měla být zdviženým prstem. Pokud máte obavy, a zejména pokud máte bolestivé močení, kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu. V mnoha případech se skutečně může jednat o banální výživovou chybu, ale může se jednat i o závažné potíže, které domácí léčbou nezvládnete vyřešit.

Zdroj: www.youtube.com, www.novinky.cz, www.idnes.cz