Červená a růžová
Červená nebo růžová barva ve stolici může být důsledkem různých faktorů. Jedním z nich bývá konzumace potravin s vysokým obsahem barviv, jako je řepa nebo rajčata. Tyto potraviny způsobují dočasnou změnu barvy stolice a obvykle není třeba se obávat. Nicméně, pokud si všimnete intenzivně červené barvy ve stolici, studie říkají, že se může jednat o krvácení v trávicím traktu. V tom případě okamžitě navštivte lékaře.
O barvě a tvaru stolice a o tom, co to vypovídá o našem zdraví, se dozvíte více v tomto YouTube videu - kanál UW Medicine:
Černá barva
Černá stolice může být důsledkem krvácení v horním gastrointestinálním traktu, jako jsou žaludeční vředy nebo eroze sliznice způsobená užíváním nesteroidních protizánětlivých léků, a často se projevuje rozkládáním krve v trávicím systému. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost. Studie říkají, že černá stolice může být také způsobena konzumací léků nebo doplňků obsahujících železo nebo bismut. Případně za ní může stát také konzumace potravin obsahujících černá barviva.
Bílá nebo šedá
Bílá nebo šedá stolice může být známkou potenciálně závažných problémů s játry nebo žlučníkem. Normálně by měla stolice mít hnědou barvu, která je způsobena střevními bakteriemi, jež rozkládají bilirubin. Pokud játra nevytvářejí dostatečné množství žluči nebo je žlučovod zablokován, stolice může získat bílou nebo šedou barvu. To bývá známkou stavů jako je cholestáza, hepatitida, cirhóza jater nebo blokáda žlučovodu. Pokud si všimnete změny v barvě stolice na bílou nebo šedou, konzultujte to s lékařem, aby se provedlo další vyšetření a bylo případně zahájeno léčení.
Zelená barva
Zelená stolice je často spojována s konzumací potravin obsahujících chlorofyl, jako jsou špenát, brokolice nebo zelená zelenina. Tento jev bývá také způsoben rychlým průchodem stolice trávicím traktem. Zelená barva může být také způsobena příjmem potravin bohatých na železo nebo doplňky obsahujícími železo. V některých případech je zelená stolice důsledkem infekce střevního traktu, jako je například infekce Escherichia coli. Pokud je zelená stolice doprovázena jinými příznaky, jako jsou průjmy, bolest břicha nebo horečka, měli byste se poradit s lékařem.
Oranžová barva
Oranžová stolice bývá většinou zapříčiněna konzumací potravin obsahujících oranžová barviva nebo potravinových doplňků. Některé léky, jako jsou antacida nebo léky na žaludeční reflux, mohou také způsobit oranžovou stolici. V některých případech tato barva naznačuje problémy s játry nebo žlučníkem, jako je například nedostatek žluči nebo žlučová stáza. I v případě přetrvávající oranžové barvy raději navštivte lékaře.
Zdroje: www.youtube.com, webmd.com, buoyhealth.com