Běžecká tvář není medicínský termín, ale spíše lidový výraz, kterým se popisuje určitý jev. Když mluvíme o běžecké tváři, máme na mysli vrásky a stárnutí pleti, které jsou podle některých jedinců způsobeny otřesy těla, k nimž při běhu dochází. To ale není pravda. Respektive pro toto tvrzení neexistuje žádný věrohodný důkaz. Rychlejší stárnutí pleti se ale u běžců přece jen může objevit. Ne však kvůli samotnému běhu, ale kvůli venkovním podmínkám.

Co je běžecká tvář se také dozvíte v následujícím YouTube videu - kanál Λsk Λbout Essentials:

Zdroj: Youtube

Běžci tráví často hodiny venku, cvičí a provozují svůj sport na slunci. I když to má mnoho zdravotních výhod, může to také přinést negativní důsledky pro pokožku obličeje. Sluneční paprsky a vítr poškozují pokožku a způsobují její předčasné stárnutí. To se projevuje jako vrásky, suchá kůže, pigmentové skvrny a ztráta elasticity.

Jak předejít běžecké tváři

Předejít běžecké tváři není složité, pokud dodržujete několik jednoduchých kroků a správně se o svou pleť staráte.

Používejte opalovací krém

Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci běžecké tváře je používání opalovacího krému. Opalovací krém by měl být součástí vaší běžecké výbavy, a to i v oblačných dnech. Sluneční paprsky poškozují pokožku i tehdy, kdy nejsou jasné dny a slunce nepálí. Studie z roku 2020 říká, že krémy s vysokým SPF (faktor ochrany proti slunci) poskytují vhodnou ochranu proti nebezpečnému UV záření. Aplikujte ho nejen na tělo, ale také na obličej a krk.

Důležitá hydratace

Důležitým prvkem péče o pleť je hydratace. Běhání způsobuje suchou pleť, která je pak často náchylná k podráždění. Používejte kvalitní hydratační krémy, které udrží vaši pleť vláčnou a chráněnou. Je také důležité pít dostatek vody, abyste udrželi hydrataci těla zevnitř.

Ochrana očí

Sluneční brýle jsou nejen módním doplňkem, ale podle studie z roku 2019 také důležitým prvkem ochrany před škodlivými slunečními paprsky. Slunce poškozuje i oči, takže si pořiďte kvalitní sluneční brýle s UV ochranou. Zabráníte tím nejen podráždění očí, ale i tvorbě vrásek okolo očí způsobených přetížením.

Ochrana v zimě

Běhání venku v zimních měsících je stejně nebezpečné jako v létě. Většina lidí si myslí, že slunce je jediným nebezpečím, ale i vítr a nízké teploty pokožku, vysušují ji a dráždí ji. Používejte ochranný krém a obličejový šátek, abyste chránili svou pokožku před nepříznivými podmínkami. Existují i speciální výživné tyčinky, kterými si potřete citlivá místa jako nos, ústa i tváře.

Zdroje: www.youtube.com, www.healthline.com, www.businessinsider.com