Pozoruhodné zdravotní výhody přináší už jen to, kdy uběhnete 8 až 10 kilometrů týdně. Stačí tedy, když uběhnete přibližně 2 kilometry denně a vaše zdraví vám poděkuje. Odborníci totiž zjistili, že běžci, kteří běhali zhruba 8 kilometrů týdně, vážili méně a měli nižší riziko obezity než lidé, kteří běhali méně nebo vůbec ne.

Na video od Martina Kašiara s tipy, jak začít běhat, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Lidé, kteří neběhají vůbec, mají větší pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku, problémů s cholesterolem, cukrovkou, mrtvicí, artritidou i určitými formami rakoviny. To znamená, že i dva kilometry denně pomohou přirozeně snižovat krevní tlak, cholesterol a další nepříjemné neduhy, které vás trápí.

Nic se nemá přehánět

Dokonce se říká, že když běháme intenzivně, což znamená více než hodinu denně, by mohlo mírně zvýšit rizika srdečních problémů a také rizika běžeckých zranění a postižení. Není tedy žádoucí to s touto aktivitou přehánět.

Pokud jste ale vášnivým běžcem a nyní máte obavy, že běháte příliš mnoho, neměňte svůj celý tréninkový plán hned. Pokud chcete být rychlejší, pak udržujte své tempo a frekvenci. Klíčem je především znát své tělo a sledovat své zdraví, a samozřejmě dávejte pozor na zranění.

Problémy při běhání

Například syndrom iliotibiálního pásu je běžné zranění mezi běžci, které vzniká přetrénováním a špatnou technikou. Pokud snížíte svůj počet kilometrů, více budete odpočívat a zaměříte se na techniku místo na vzdálenost, můžete předcházet bolesti v koleni, která by mohla váš trénink skutečně omezit. Začnete-li mít problémy se srdcem nebo se často zraňujete, je to také známka toho, že běháte příliš mnoho.

Běžecké řešení

Myslete na to, že běh sám o sobě vám neposkytne optimální zdraví. Proč? Kardiovaskulární cvičení, jako je běh, totiž nedovoluje vašemu tělu spalovat tuk tak dobře, jako klasické posilování.

Zatímco kardio je ohromný pomocník pro vaše srdce a dobře se při něm spalují kalorie, spalování tuku končí, jakmile skončí i váš běh. Naopak po klasickém tréninku v posilovně tělo spaluje tuk i poté, co docvičíte.

Nezapomeňte na odpočinek

Na otázku, kolik kilometrů týdně bychom měli běhat, je tedy jednoduchá odpověď.I pouhých 8 kilometrů týdně způsobí velký rozdíl v tom, jak vypadáte a jak se cítíte. Nezapomínejte však na odpočinek mezi tréninky, regeneraci svalů a relax. Přidejte k tomu zdravou stravu a jste na dobré cestě, jak se udržet dlouhodobě fit.

Zdroj: www.youtube.com, www.behani.cz, www.sport.cz