Bartholiniho žláza, pojmenovaná po dánském anatomovi Casparu Bartholinovi, je párová žláza umístěná na každé straně vstupu do pochvy. Její hlavní funkcí je produkce mazu, který zajišťuje mazání pochvy a pohodlný pohlavní styk. Když je kanál této žlázy zablokován, dochází k tvorbě cysty, což je tekutinou naplněná dutina. Bartholiniho cysty často způsobují bolest, otok a nepohodlí. Podle studie z roku 2023 se cysty vyskytují u plodných žen, počínaje pubertou a menopauzou konče, a tvoří 2 % všech gynekologických návštěv ročně.

Více informací o Bartholiniho cystě se dozvíte v YouTube videu – kanál Dr. Graham Dersnah

Zdroj: Youtube

Příčiny vzniku

Jednou z hlavních příčin je infekce, která způsobí zánět žlázy a následně blokaci jejího vývodu. Infekce může být způsobena různými bakteriemi, jako je například bakterie chlamydie či podle studie z roku 1994 také Escherichia coli, která je součástí střevní mikroflóry. K přenosu do pochvy dochází během análního styku, kdy se ve větším množství dostane jak do okolí močového ústrojí, tak i do něj, a následně do pochvy. Další příčinou je zánět, který způsobí zúžení vývodu žlázy, což vede k nahromadění mazu a vzniku cysty. Pokud se žláza jakkoliv fyzicky poškodí, ať už při nárazu, porodu, opakovaném tření během pohlavního styku či při lékařském vyšetření, dojde k narušení tkáně a následné blokaci, a i v tomto případě dochází ke vzniku cysty.

Příznaky cysty

Mezi nejběžnější příznaky řadíme bolest v oblasti genitálií, zejména pokud cysta roste a vyvíjí tlak na okolní tkáně. Může také způsobit otok v oblasti pochvy, který je patrný na dotek. Zvětšená cysta navíc způsobuje nepohodlí při pohybu, jako je chůze, a bolesti při pohlavním styku. Pokud je cysta infikována, může vzniknout zánět, který je doprovázen dalšími příznaky, jako je zarudnutí, teplo, bolest a v horších případech se objeví horečka a nevolnost.

Léčba Bartholiniho cysty

Jestliže se u vás tento problém objeví, v žádném případě cystu nepropichujte! Ve valné většině případů vám pomohou teplé sedací koupele. Napusťte si vanu teplou vodou a přidejte epsomskou sůl nebo bylinné extrakty s protizánětlivými účinky, jako je levandule nebo heřmánek. Sezení v této koupeli po dobu 15-20 minut několikrát denně přinese úlevu od bolesti, otoků a podpoří hojení.

Pokud je cysta infikovaná, lékař předepíše antibiotika. Antibiotika mohou být podávána buď orálně nebo lokálně, jako je například aplikace antibiotických mastí. V případě infikované cysty se také provádí drenáž, což zahrnuje otevření cysty a odvodnění hnisu. Tento postup se obvykle provádí za lokální nebo obecné anestezie. V některých případech, zejména pokud je cysta velká nebo opakující se, může být provedena excize. Tento chirurgický zákrok zahrnuje odstranění celé cysty a případně části Bartholiniho žlázy.

Bartholiniho cysta je pro ženu nepříjemným a bolestivým problémem, ale většinou je léčitelná. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla poskytnuta vhodná léčba a minimalizovaly se možné komplikace.

Zdroje: YouTube.com, my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org