Běžecké koleno, často označované jako "runner’s knee," je stav charakterizovaný bolestí v oblasti za čéškou. Jak můžete předcházet tomuto nepříjemnému stavu a co dělat, když se objeví?

Na video od Complex Athlete o bolesti kolen při běhu se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Prevence běžeckého kolena

Posilujte svaly

Jednou z nejdůležitějších opatření k prevenci běžeckého kolena je posílení svalů kolem kolen a boků. Svaly jako hamstringy a kvadriceps hrají klíčovou roli při kontrole pohybu kolen a kloubů. Důkladné cvičení zaměřené na posílení těchto svalů důrazně snižuje riziko zranění. Nezapomeňte na pravidelné protahování svalů, což je pro prevenci běžeckého kolena také velmi užitečné.

Správná obuv

Důležitým faktorem pro prevenci běžeckého kolena je volba vhodné běžecké obuvi. Vyberte si boty, které poskytují dostatečnou podporu a tlumí nárazy. Je rovněž důležité udržovat svou běžeckou obuv v dobrém stavu a vyměňovat ji každých čtyři až šest měsíců, pokud pravidelně běháte delší vzdálenosti. Špatná obuv může zvýšit riziko vzniku běžeckého kolena.

Změna povrchu

Pokud máte možnost, zkuste běhat na měkčím povrchu, například na trávě nebo atletickém stadionu, namísto tvrdého asfaltu. Měkký povrch méně zatěžuje vaše klouby a kolena, což přispívá k prevenci bolesti.

Řešení běžeckého kolena

Domácí léčba

Pokud se bolest v oblasti kolen objeví, můžete zkusit domácí léčbu, jako je metoda R.I.C.E. (odpočinek, led, komprese a zvýšení). Důležité je dát postiženému kloubu dostatečný odpočinek, používat led k tlumení otoku a nadlehčovat nohu, což může snížit tlak na kloub.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je účinným nástrojem pro léčbu běžeckého kolena. Fyzioterapeut vám doporučí cvičení zaměřená na posílení svalů a techniky protahování, které pomohou zlepšit stav vašich kolen.

Kineziologická páska

Někteří lidé najdou úlevu od bolesti tím, že použijí kineziologickou pásku. Tato elastická páska se aplikuje na postiženou oblast tak, aby podporovala svaly a klouby, což může zmírnit tlak a bolest.

Ortézy

Ortézy jsou ortopedické pomůcky, které poskytují podporu a stabilizaci kolenu. Použití ortéz je také užitečné při léčbě běžeckého kolene.

Injekce

V některých případech může být doporučeno podání kortikosteroidní injekce k redukci zánětu a bolesti.

Nepříjemné omezení

Běžecké koleno je nepříjemným omezením vašeho běžeckého režimu. Dodržování preventivních opatření a vhodné léčby může pomoci zmírnit bolest a umožnit vám pokračovat v běhání. Pokud však bolest trvá, neváhejte vyhledat lékařskou radu. Pouze s odpovídající péčí a prevencí můžete udržet svá kolena v dobrém zdraví a nadále si užívat aktivity bez nepříjemných komplikací.

Zdroj: www.youtube.com, www.gelmodel.cz, www.prozeny.cz