Dehydratace

Nadbytek bílkovin může vést k dehydrataci. Při trávení bílkovin naše tělo potřebuje více vody než při trávení sacharidů nebo tuků. Pokud tedy konzumujete velké množství bílkovin a nepijete dostatek tekutin, snadno si způsobíte dehydrataci. Ta má řadu negativních účinků na zdraví, včetně únavy, bolesti hlavy a suché pokožky.

Kolik bílkovin opravdu potřebujeme sníst každý den, se dozvíte v YouTube videu - kanál Aleš Lamka - Fitness:

Zdroj: Youtube

Problémy s ledvinami

Bílkoviny jsou metabolizovány v těle a jejich odpadní produkty jsou vylučovány přes ledviny. Příliš vysoký příjem bílkovin zatěžuje ledviny a zvyšuje riziko vzniku ledvinových problémů, jako je například tvorba ledvinových kamenů nebo selhání ledvin. 

Trávicí potíže

Příliš vysoký příjem bílkovin může způsobit trávicí potíže, jako je například nadýmání, plynatost nebo průjem. To je způsobeno tím, že trávicí systém není schopen zpracovat velké množství bílkovin najednou. Pokud trpíte trávicími potížemi spojenými s nadbytkem bílkovin, může být užitečné snížit jejich příjem a sledovat, zda se situace zlepší.

Osteoporóza

Nadbytek bílkovin v těle rovněž způsobuje dle studie z roku 1998 překyselení organismu. Aby se následně organismus kyselosti zbavil, začne k tomu využívat zásoby vápníku, což může vést k úbytku vápníku v kostech a zvýšit riziko osteoporózy. Vápník je zásadní pro zdraví kostí a nízké hladiny vápníku mohou oslabit kostní tkáň. Dlouhodobě nadbytek bílkovin v potravě zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, čímž se zvyšuje riziko zlomenin a dalších komplikací spojených s kostmi.

Riziko srdečních onemocnění

Příjem nadměrného množství bílkovin, zejména z masa, může mít negativní dopad na zdraví srdce. Vysoká hladina bílkovin z masa zvyšuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, což může způsobit tvorbu plaku v cévách a zvýšit riziko srdečních onemocnění. Některé studie naznačují, že snížení konzumace červeného masa a dalších zdrojů bílkovin zvířecího původu může snížit riziko srdečních onemocnění.

Zatížení jater

Přebytek bílkovin může zatížit funkci jater, protože játra jsou odpovědná za metabolizaci bílkovin v těle. To vede k poruchám funkce jater nebo zvyšuje riziko jaterních onemocnění. 

Zvýšené riziko rakoviny

Některé studie naznačují spojitost mezi vysokým příjmem bílkovin a zvýšeným rizikem některých typů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva, prsu nebo prostaty. Přemíra bílkovin ovlivňuje tvorbu hormonů, což podporuje růst nádorů. 

Jak správně konzumovat bílkoviny?

Správný příjem bílkovin je důležitý pro udržení zdravého a vyváženého životního stylu. Doporučená denní dávka bílkovin se liší v závislosti na věku, pohlaví, úrovni fyzické aktivity a dalších faktorech. Nicméně obecně platí, že dospělí jedinci by měli konzumovat asi 0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

Kvalitní zdroje bílkovin

Je důležité vybírat kvalitní zdroje bílkovin, jako jsou například vejce, drůbež, ryby, luštěniny, ořechy a semena. Pokuste se také rozložit příjem bílkovin rovnoměrně přes den a nekonzumovat je všechny najednou. To pomůže vašemu tělu efektivněji zpracovávat bílkoviny a snížit riziko potíží spojených s jejich nadbytkem.

Zdroje: www.youtube.com, www.medicalnewstoday.com, www.eatingwell.com