Podle studie z roku 2022 jsou bradavice benigní kožní léze způsobené lidským papilomavirem (HPV). Existuje více než 100 typů HPV, které způsobují různé typy bradavic. Tyto viry se šíří prostřednictvím kontaktu s infikovanou kůží nebo předměty. Výzkum uvádí, že k jejich vzniku dochází, když virus infikuje vrchní vrstvu kůže a způsobuje nadměrný růst buněk. Tento nadměrný růst způsobuje vznik charakteristických kožních lézí, které mohou být různých tvarů a velikostí. Bradavice se obvykle objevují na rukou, nohou, obličeji nebo jiných částech těla, které jsou vystaveny opakovanému kontaktu s viry.

Ačkoliv jsou bradavice obvykle neškodné a samy o sobě nezpůsobují vážné problémy, jsou nepříjemné, esteticky nevzhledné a mohou se rozšířit na další části těla či na jiné osoby. Jejich léčba zahrnuje několik farmaceutických přípravků, které lze zakoupit v každé lékárně. Pokud jste však příznivci přírodních alternativ, existuje několik metod, které vás nepříjemných bradavic zbaví.

Jak se bradavic zbavit pomocí vlaštovičníku, se dozvíte v YouTube videu – kanál Jan Šiman

Zdroj: Youtube

Česnek

Česnek není pouze základní koření pro mnoho lahodných jídel po celém světě, ale také se stal ceněným pomocníkem v boji proti bradavicím. Podle studie z roku 2011 obsahuje látky s antivirovými vlastnostmi, které pomáhají potlačit aktivitu lidského papilomaviru zodpovědného za vznik bradavic. Výzkum také uvádí, že obsahuje aktivní složku nazývanou allicin, která má silné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Když se česnek nanese na bradavici, allicin proniká do kůže a interaguje s viry, což zmírňuje zánět a urychluje hojení. Tato přirozená léčba je šetrnější alternativou k agresivnějším chemickým přípravkům.

Pro léčbu bradavic česnek jednoduše nakrájejte na tenké plátky a přiložte na postižené místo. Je vhodné zakrýt bradavici obvazem, aby se česnek udržel na místě. Tento proces je doporučováno opakovat několikrát denně. Důležité je být trpělivý, protože účinky česneku nejsou okamžité a může trvat několik týdnů, než se bradavice začne zmenšovat.

Banánová slupka

Banánová slupka, kterou mnozí považují za odpad, je ve skutečnosti užitečným nástrojem v boji proti bradavicím. Podle studie z roku 2015 obsahuje řadu látek, včetně enzymů a vitamínů, které pomáhají zmírnit zánět a podpořit hojení kůže. Studie uvádí, že banánová slupka obsahuje látky, které mají hydratační a protizánětlivé vlastnosti. Když se kůra přiloží na bradavici, tyto látky pronikají do pokožky a pomohou zmírnit zánět a podporovat regeneraci buněk.

Pro léčbu bradavic banánovou kůru jednoduše přiložte na postižené místo vnitřní stranou. Poté ji připevněte obvazem nebo náplastí, aby zůstala na místě. Opakujte tento postup několikrát denně. Je také možné použít malý kousek kůry a namočit ho ve vodě, což zvýší její hydratační účinky.

Ananas

Ananas není pouze chutné a osvěžující ovoce, ale přináší také mnoho zdravotních benefitů. Podle studie z roku 2012 obsahuje enzym bromelain, který má protizánětlivé vlastnosti a je také užitečný při léčbě bradavic. Bromelain je směs enzymů obsažených v ananasu, která má schopnost rozkládat bílkoviny. Výzkum uvádí, že tyto enzymy mají protizánětlivé účinky a pomáhají zmírnit zánět spojený s bradavicemi. Navíc podle studie pomáhá rozpouštět nadbytečnou keratinovou vrstvu, která bradavice tvoří, což pomáhá k jejich odstranění.

Odřízněte kousek čerstvého ananasu, přiložte na postižené místo a opět převažte obvazem či připevněte náplastí. Tento proces opakujte několikrát denně. Pomoci také může pravidelná konzumace ananasu, čímž zvýšíte příjem bromelainu a podpoříte tak léčbu bradavic zevnitř.

Ocet

Ocet obsahuje kyselinu octovou, která má podle studie z roku 2013 antimikrobiální vlastnosti a zabíjí viry, bakterie a plísně. Když se ocet aplikuje na bradavici, proniká do vrstev kůže a působí na viry HPV, které jsou zodpovědné za vznik bradavic. Tím podle studie pomáhá snížit zánět, zmírnit podráždění a postupně odstraňovat bradavici.

Pro léčbu bradavic pomocí octa jednoduše namočte vatový tampon do octa (nejlépe jablečného) a aplikujte ho přímo na bradavici. Nechte tampon působit několik minut a poté ho odstraňte. Opakujte tuto proceduru několikrát denně. Pokud je ocet příliš silný, můžete ho zředit vodou nebo smíchat s jinými přísadami, jako je například med. Tím snížíte podráždění kůže.

Domácí léčba bradavic je efektivní a šetrnou alternativou ke komerčním produktům. Česnek, banánová kůra, ocet či ananas jsou jen některé z přírodních metod, které vám pomohou se bradavic zbavit. Je důležité být trpělivý a vybranou léčebnou metodu pravidelně aplikovat, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Pokud však bradavice přetrvávají nebo se zhoršují, je na místě návštěva lékaře.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, verywellhealth.com