Zdravotní účinek chilli je způsoben přítomností látky zvané kapsaicin, která se vyskytuje v pálivých paprikách. Kapsaicin se při kontaktu s našimi chuťovými buňkami váže na specifické receptory, které signalizují mozkovému centru bolest a teplo. To následně vede ke zvýšení tělesné teploty, rozšíření cév a zrudnutí kůže. Naše tělo se snaží tuto pálivost neutralizovat, což zahrnuje i produkci slz či dalších tělesných tekutin.

Na video Dr. Berga, jak prospívá chilli lidskému tělu, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Kapsaicin má mnoho zajímavých účinků na naše tělo. Studie prokázaly, že tato látka může pomoci při zmírňování bolesti, a to jak díky konzumaci pálivých jídel, tak i díky aplikaci v podobě krému na kůži. Po začátečním "vzrušení" se citlivé bolestivé receptory stávají méně citlivými, což může vést ke snížení bolesti na konkrétním místě. Existují dokonce speciální náplasti s vysokou koncentrací kapsaicinu, což může vést k velké úlevě od bolesti.

Další zdravotní výhody kapsaicinu

Kromě účinku na bolest má kapsaicin i další potenciální zdravotní výhody. Výzkumy naznačují, že konzumace kapsaicinu obsaženého v pálivých potravinách prodlužuje život. Navíc kapsaicin podporuje funkci srdce a metabolismu. Bylo také prokázáno, že kapsaicin pomáhá snižovat hromadění viscerálního tuku v břiše, což je typ tuku spojený s několika zdravotními problémy. Studie na malém vzorku dospělých dokonce ukázala, že přidání kapsaicinu do jejich stravy po dobu čtyř týdnů zlepšilo některé parametry zdraví srdce a cév, pravděpodobně tím, že zvýšilo jejich pružnost.

I když existují některé výhrady, zda užívání kapsaicinu ve formě doplňků může nabídnout stejné výhody jako konzumace čerstvých paprik obsahujících kapsaicin, většina výzkumů naznačuje, že kapsaicin má pozitivní vliv na naše zdraví v každé podobě.

Proč lidé konzumují pálivé jídlo

Toto všechno je zajímavé, ale co ještě zajímavější, je, proč mnoho lidí vlastně rádo konzumuje pálivé jídlo, i přesto, že způsobuje nepříjemné pocity v ústech. Existují teorie, že tato chuťová zkušenost může být spojena s touhou po vzrušení a adrenalinu. Lidé totiž mají rádi ten pocit, kdy snesitelnost pálivosti je těsně pod hranicí, kterou jsou schopni akceptovat.

Jiní odborníci se domnívají, že toto chování nás připravuje na reálné výzvy života. Konzumace chilli nám prý pomáhá lépe zvládat stresové situace a bojovat s nepříjemnostmi.

Takže pokud máte rádi pikantní jídla a zvládáte jejich palčivou chuť, můžete si být jisti, že tím zlepšujete své zdraví. Pálivé pokrmy obsahující kapsaicin nabízejí mnoho pozitivních vlivů na naše tělo, a navíc nám poskytují neobyčejnou chuťovou zkušenost, kterou mnozí z nás zbožňují.

Zdroj: www.youtube.com, www.woch.cz, www.vitalia.cz