Kapsaicin je dle studií bioaktivní sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v chilli papričkách a je zodpovědná za jejich charakteristickou pikantní chuť. Je to alkaloid, který patří do skupiny chemických sloučenin známých jako kapsaicinoidy.

Jak vyrobit mast z chilli?

Začněte tím, že si připravíte potřebné suroviny. Budete potřebovat 2-3 chilli papričky, 1/2 šálku rostlinného oleje (například olivový, kokosový nebo jojobový olej) a 1/4 šálku včelího vosku. Nejprve rozkrojte chilli papričky a odstraňte z nich semena a stonky. Poté nakrájejte chilli na menší kousky a vložte je do hrnce spolu s rostlinným olejem. Místo papriček můžete použít i sušené chilli. Ohřívejte na mírném ohni po dobu 5-10 minut, dokud se olej nezačne mírně zahřívat. Poté přidejte včelí vosk a nechte ho rozpustit, častěji míchejte. Jakmile je vosk úplně rozpuštěn a směs má konzistenci masti, odeberte ji z plotny a nechte ji vychladnout. Jakmile je mast zcela vychladnutá, přelijte ji do čisté uzavíratelné nádoby.

Postup výroby nabízí i toto YouTube video - kanál The Lost Herbs:

Zdroj: Youtube

Úleva od bolestí

Mast z chilli má schopnost ulevit od bolesti nejenom v oblasti kloubů, ale také v oblasti hlavy a zad. Studie ukazují, že díky svému analgetickému účinku dokáže snížit vnímání bolesti a zlepšit pohodu pacienta trpícího různými typy bolesti. Tento přírodní lék je užitečný pro ty, kteří trpí migrénami, napětím v krku, bolestí zad nebo kloubů a hledají efektivní a bezpečnou alternativu k běžným lékům proti bolesti.

Úleva od svědění

Svědění kůže je často nepříjemným a rušivým projevem různých kožních onemocnění, jako jsou například ekzémy, alergické reakce nebo urtikárie. Kapsaicinová mast může podle studií poskytnout úlevu od tohoto svědění díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem. Když se mast aplikuje na postiženou oblast, kapsaicin působí na receptory kůže, které jsou zodpovědné za přenos signálů svědění do mozku. 

Podpora hojení ran

Hojení ran je důležitý proces, který zahrnuje regeneraci buněk a obnovu poškozené tkáně. Kapsaicinová mast může podpořit tento proces díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem, což potvrzují i studie. Když se mast aplikuje na rány nebo podrážděnou kůži, kapsaicin sníží zánět a zabrání infekci. Navíc kapsaicin stimuluje krevní oběh v oblasti aplikace, což může urychlit transport živin a kyslíku k buněčným strukturám, což zase napomáhá rychlejšímu hojení ran.

Úleva od neuralgie

Neuralgie je stav, který je charakterizován bolestí v důsledku poškození nervových struktur. Tyto bolestivé pocity mohou být velmi obtěžující a omezující. Kapsaicinová mast může dle výzkumů poskytnout úlevu od této bolesti díky své schopnosti blokovat přenos bolestivých signálů z nervů do mozku. Když se mast aplikuje na postižené oblasti, kapsaicin působí na receptory nervů a snižuje jejich citlivost na bolestivé podněty. 

Zdroje: www.youtube.com, www.webmd.com, dailytrust.com