Jídlo není pouze prostředek k zajištění energie pro náš každodenní život, ale také klíčovým faktorem pro udržení zdraví a vitality. Společně s výběrem správných potravin je však důležité věnovat pozornost i tomu, co děláme po jídle. Drobné, avšak zásadní chyby, kterých se mnozí z nás dopouštějí, mohou mít vliv na naše trávení a celkové pohodlí.

Proč byste po jídle měli vyrazit na procházku, dozvíte v YouTube videu – kanál Improved Health:

Zdroj: Youtube

Nedostatek pohybu

Po jídle se často cítíme unavení a máme chuť se jen pohodlně usadit a relaxovat. Bohužel, tato reakce má negativní dopad na náš trávicí systém. Nedostatek pohybu po jídle vede k pomalému trávení a nepříjemným trávicím potížím, jako je nadýmání, pálení žáhy nebo dokonce zažívací potíže. Není třeba se vrhnout do intenzivního tréninku, stačí pouze krátká procházka po obědě nebo večeři, která má výrazný vliv na naše trávení a celkové zdraví. Pohyb totiž podporuje tok krve do trávicího systému, což urychlí trávení a pomůže tělu lépe zpracovat potravu. Navíc studie z roku 2016 uvádí, že fyzická aktivita nebo cvičení zlepšuje kontrolu hladiny glukózy v krvi u diabetu 2. typu, proto, zvláště lidé s diabetem, by měli po jídle vyrazit ven nabrat trochu čerstvého vzduchu.

Okamžitá konzumace kávy

Po dobrém a vydatném obědě si často většina z nás dopřeje chutnou tečku v podobě kávy. Okamžitá konzumace kofeinu má však několik negativních dopadů pro náš trávicí systém. Kofein obsažený v kávě může dráždit žaludek a vést k nepříjemným pocitům, jako je pálení žáhy nebo nevolnost, zejména u lidí s citlivým trávicím systémem. Navíc ovlivňuje schopnost našeho těla vstřebávat některé důležité živiny, jako je železo a vápník, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Pokud svému oblíbenému nápoji nemůžete odolat, doporučuje se vyčkat alespoň 30 minut po jídle. Tím se dá tělu čas k zahájení trávení a minimalizují se nepříznivé účinky kofeinu na žaludek a trávicí systém.

Spánek

Naším dalším častým nešvarem po dobrém obědě, zejména tedy o víkendu, je poobědový spánek. Ti, co mají malé děti, to dobře znají. Ačkoliv si odpočinou naše oči, trávicí systém nikoliv. Podobně, jako u pouhé relaxace na gauči u televize, spánek bezprostředně po jídle narušuje naše trávení. Delší setrvání ve vodorovné poloze nedokáže udržet kyselinu v žaludku a způsobuje pálení žáhy. I v tomto případě je na místě krátká procházka a spánek nechat na později.

Konzumace ovoce

Ovoce obsahuje přirozené cukry, které se rychle tráví. Konzumace ovocných pokrmů ihned po jídle způsobí, že potrava zůstane delší dobu ve střevním traktu, což zpomalí trávení ostatních složek jídla. Kombinace ovocných kyselin s jinými potravinami zatěžuje trávení a způsobuje nadýmání, plynatost nebo dokonce zažívací potíže. Pokud máte chuť na ovoce po jídle, doporučuje se počkat alespoň 30 minut a tím dát trávicímu systému dostatek času na zpracování ostatních potravin. Nejlepší čas pro konzumaci ovoce je však ráno na lačný žaludek nebo mezi jídly. Studie z listopadu 2019 prokázala, že konzumací ovoce mezi jídly, tudíž před hlavním jídlem, se zvýší pocit sytosti a sníží celkový energetický příjem, neboť si lidé automaticky dopřejí menší porci.

Kouření

Kouření cigaret zpomaluje trávicí proces tím, že způsobuje křeče ve střevech a snižuje průtok krve do žaludku a do nich samotných. To vede k nepříjemným zažívacím potížím, jako je pálení žáhy, nadýmání nebo průjem. Kouření navíc zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů, neboť podporuje nadměrnou produkci žaludeční kyseliny a oslabuje ochranné mechanismy sliznice. Pokud je pro vás cigareta nutnost, opět vyčkejte alespoň 30 minut.

Konzumace velkého množství alkoholu

Sklenku piva na trávení si jistě dát můžete. Vyhněte se však většímu množství alkoholu, neboť dráždí žaludeční sliznici a snižuje produkci trávicích enzymů. Jeho konzumace bezprostředně po jídle také ovlivňuje schopnost těla vstřebávat živiny, jako jsou minerály a vitamíny, které jsou důležité pro správné fungování organismu.

Dodržování správných postupů po jídle má významný vliv na náš celkový zdravotní stav. Vyřazení rutinních zvyklostí, jako je poobědový spánek, káva či cigareta, přispěje správnému trávení a zlepší celkový stav našeho těla. Dopřejte si po obědě krátkou procházku a předejděte nepříjemnému pálení žáhy či jiným zažívacím problémům.

Zdroje: YouTube.com, linkedin.com, healthshots.com