Covid-19 před několika lety rozdělil společnost na dva tábory. Zatímco jednu skupinu lidí pohltil strach, druhá ho možná bere až moc na lehkou váhu a přirovnává ho k “horší rýmě”. Za posledních několik měsíců se na něj zapomnělo, ale s příchodem podzimu a chladného počasí o sobě však opět dává vědět.
Jaký je průběh koronaviru u dětí, se dozvíte z YouTube videa - kanál Modrý koník
Na jaké příznaky si dát pozor?
Covid-19 se projevuje širokým spektrem příznaků a mezi ty nejčastější podle studie patří suchý kašel, horečka, únava a slabost, potíže s dýcháním a bolesti svalů a kloubů.
Objevit se mohou také bolesti hlavy, průjem nebo zvracení, bolesti v krku či ztráta chuti a čichu.
Jedním z méně známých symptomů koronaviru jsou podle výzkumu z roku 2023 takzvané "covidové prsty". Tento jev se projevuje jako zánět a otok prstů na rukou nebo nohách a objevuje se ve formě červených nebo fialových skvrn, které jsou bolestivé a svědivé. “Covidové prsty” byly podle výzkumu zaznamenány zejména u mladších lidí a obvykle je doprovází i další běžné příznaky covidu.
Aktuální situace
Od začátku pandemie, která v České republice začala na jaře 2020, bylo celkově nakaženo více než 4,5 milionu lidí a podle posledních údajů Ministerstva zdravotnictví se jich za letos měsíc září prokazatelně nakazilo 20 000. Pro porovnání, v loňském roce se ve stejném měsíci nemoc projevila u 7000 lidí.
A i když mnozí situaci ohledně covidu-19 zlehčují, stále jde o onemocnění, kterému mnozí podlehli. Podle posledních údajů Ministerstva zdravotnictví za měsíc září 2024 zemřelo 58 lidí, přičemž nejvíce z nich bylo ve věkové skupině 75-84.
Aktuálně je v České republice hospitalizováno 390 lidí, z toho 18 osob se nachází na JIP.
Očkování je klíčem k ochraně zdraví
Nejúčinnější způsob, jak chránit sebe i ostatní před těžkým průběhem onemocnění, stále představuje očkování. V současnosti se doporučuje podávat posilovací dávky vakcíny, díky kterým se zvyšuje ochrana před infekcí a snižuje riziko hospitalizace. Vláda a zdravotnické orgány k očkování vyzývají zejména starší osoby a osoby s chronickými onemocněními, které patří mezi nejohroženější skupiny.
Ochrana v podobě roušek a respirátorů
Důležitým opatřením je také nošení roušek a respirátorů. Doporučovány jsou zejména respirátory třídy FFP2, které zaručují větší ochranu. I když se situace v některých oblastech zlepšila, v místech s vyšší koncentrací lidí, zejména ve zdravotnických zařízení, se respirátor stále vyplatí nosit.
Hygiena a odstup
Pro eliminaci viru na rukou je nezbytné důkladné mytí rukou mýdlem a vodou alespoň po dobu 20 sekund. Pokud není k dispozici mýdlo a voda, doporučuje se použití dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu. Je důležité se zaměřit také na často opomíjené oblasti, které jsou třeba mezi prsty a pod nehty.
Pokuste se držet fyzický odstup od ostatních lidí, a to alespoň na vzdálenost 1,5 metru. To je zvláště důležité v uzavřených prostorách a na místech, kde se shromažďuje větší počet lidí. Pokud vám to prostor neumožní, opět přichází na řadu roušky a respirátory.
Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, onemocneni-aktualne.mzcr.cz, onemocneni-aktualne.mzcr.cz