Cvičení s vlastní vahou jednoduše znamená použití vlastního těla jako odporu při cvičení. Klasickými příklady cviků s vlastní vahou jsou kliky, dřepy či prkno. Jedná se o cviky, které nevyžadují žádné speciální vybavení a můžete je provádět kdekoli a kdykoli. Tato forma cvičení trvá méně než 30 minut a můžete si ji přizpůsobit svým individuálním potřebám.

Na video od Loppyho s tréninkem na břicho se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Výhody cvičení s vlastní vahou

Budování a udržení svalové hmoty

Svalová hmota hraje důležitou roli v metabolismu a udržení zdravé váhy. S věkem dochází k přirozené ztrátě svalové hmoty, což může zpomalit metabolismus. Cvičení s vlastní vahou vám tedy umožní budovat a udržovat svaly. Navíc svaly spalují více kalorií než tuk i v klidovém stavu.

Zlepšení zdraví srdce

Pravidelné provádění cviků s vlastní vahou má pozitivní vliv na zdraví srdce. Posilování svalů zlepšuje cirkulaci a snižuje krevní tlak. Silový trénink také pomáhá snížit hladinu cholesterolu a dále snižuje riziko srdečních onemocnění.

Prevence diabetu

Cvičení s vlastní vahou pomáhá bojovat s diabetem tím, že usnadňuje odstraňování glukózy z krve a zvyšuje citlivost na inzulín. To předchází vzniku cukrovky a zlepšuje kontrolu hladiny cukru u lidí s diabetem.

Zlepšení nálady a boj s depresí

Cvičení s vlastní vahou má pozitivní vliv na psychické zdraví. Během cvičení dochází k uvolňování endorfinů, což zlepšuje náladu, snižuje stres a bojuje s depresí. Pravidelné cvičení může zvýšit sebevědomí a zlepšit emoční pohodu.

Podpora kognitivní funkce

Silový trénink může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce. Pomáhá snižovat oxidační stres a zánět, což snižuje riziko onemocnění jako Alzheimerova choroba a demence. Cvičení také podporuje regeneraci mozkových buněk.

Zlepšení zdraví kloubů a kostí

Posilování svalů může chránit klouby tím, že snižuje jejich zátěž. Zároveň zvyšuje sílu kostí a jejich hustotu, což je klíčové pro prevenci zlomenin a osteoporózy.

Začlenění cvičení do vašeho cvičebního režimu

Pokud chcete začít cvičit s vlastní vahou, můžete začít těmito cviky: kliky, dřepy, výpady, prkno a další. Postupně zvyšujte náročnost a počet opakování. Doporučuje se provádět silový trénink alespoň dvakrát až třikrát týdně a doplnit ho strečinkem či dalším kardiovaskulárním cvičením.

Zdroj: www.youtube.com, www.aktin.cz, www.domaciposilovna.cz