Podpaží je jednou z oblastí těla, která má vysokou koncentraci potních žláz a bakterií. Používání antiperspirantů a deodorantů může způsobit, že se do pórů dostanou nečistoty, které způsobují nepříjemný zápach a podráždění pokožky. Detoxikace podpaží může pomoci odstranit tyto zbytky a zlepšit stav pokožky.

V YouTube videu (kanál The Doctors) dostanete odpověď na otázku, zda jde detoxikovat vaše podpaždí:

Zdroj: Youtube

Jak na detox?

Detoxikace podpaží není složitý proces a je možné ji provést pomocí následujících surovin:

Jablečný ocet

Má dezinfekční vlastnosti a pomáhá z podpaží odstranit bakterie. Smíchejte jednu část octa s jednou částí vody a tuto směs naneste do podpaží. Nechte působit několik minut a poté opláchněte vodou.

Jedlá soda

Jedlá soda je známá svými absorpčními vlastnostmi, které pomáhají odstranit zbytky antiperspirantů a deodorantů. Smíchejte jedlou sodu s vodou, aby vznikla pasta, a tuto pastu naneste na podpaží. Masírujte jemnými kruhovými pohyby a pak opláchněte vlažnou vodou.

Kosmetický jíl

Jíl absorbuje nečistoty, vyhlazuje, zjemňuje a také zklidňuje podrážděnou pokožku. Smíchejte jíl s vodou nebo octem, vytvořte pastu a aplikujte ji do podpaží. Nechte působit až do zaschnutí a poté opláchněte vodou. Světlé jíly, především bílý kaolín se také hodí jako pudr proti pocení nebo zásyp. Je možné do něho přidat i pár kapek esenciálního oleje.

Aktivní uhlí

Aktivní uhlí působí jako magnet, hloubkově čistí pokožku a dokáže z ní vytáhnout nečistoty, toxiny a přebytečný maz. Je velmi šetrné a neutrální, proto je vhodné na jakýkoliv typ pokožky. Rozmíchejte prášek z aktivního uhlí s vodou a aplikujte na podpaží. Nechte působit krátce a poté opláchněte.

Detoxikační pasta

Detox bude ještě účinnější, když některé z uvedených surovin smícháte. Připravte si tedy pastu z 1 lžíce kosmetického jílu, 2 lžiček vody a 1 lžičky jablečného octa. Pastu naneste do podpaží a nechte ji působit zhruba 10-20 minut. Poté ji opláchněte vodou a mýdlem.

Gel aloe vera

Aloe vera gel má uklidňující a hydratační účinky na pokožku. Po provedení detoxu naneste tenkou vrstvu aloe vera gelu do podpaží pro uklidnění a dokonalou hydrataci.

Depilace podpaží

Pamatujte, že každý organismus je jedinečný, a proto je vhodné provádět detoxikaci podpaží s mírou a sledovat reakci vaší pokožky. Pokud máte citlivou pokožku nebo se objeví jakékoli nepříjemné příznaky, konzultujte s odborníkem na dermatologii. Mimochodem vliv antiperspirantů a deodorantů na podpaží je předmětem mnoha výzkumů, zabývá se jím i studie z roku 2016. Zajímavá je i další studie z roku 2016, která se zabývala srovnáváním různých postupů depilace podpaží a jeho vlivu na snížení zápachu u mužů z nadměrného pocení. Podle této studie je holení žiletkou či depilace voskem a následné mytí mýdlem mnohem účinnější ve snižování zápachu oproti pouhému nůžkovému stříhání a ošetření mýdlem.

Zdroje: YouTube, Wellness Mama, healthline.com