Lékaři v královehradecké nemocnici diagnostikovali Nině u dětí velmi vzácné onemocnění, a to ke všemu závažné. Jednalo se o AML, tedy akutní myeloidní leukémii, typ rakoviny krve.

Nemoc se vyskytuje spíše u dospělých jedinců, a to hlavně s přibývajícím věkem. Navíc se její příznaky zpočátku projevují jako běžné onemocnění, například únavou, jak tomu bylo i v případě malé Ninušky. Následuje slabost a nebo teploty. Tyto symptomy jsou způsobeny útlakem krvetvorby v kostní dřeni, které způsobují rychle se množící nádorové buňky. Následně vzniká chudokrevnost, snižuje se počet krevních destiček a bílých krvinek, což snižuje obranyschopnost nemocného.

Tuto nešťastnou diagnózu pro Ninu později potvrdili i v pražském Motole, kam byla holčička převezena a kde bohužel strávila i Vánoce. Její stav totiž nedovoloval, aby mohla být doma. Rodiče s ní tak trávili svátky u nemocničního lůžka.

Řešením je nalezení vhodného dárce

Ačkoliv doktoři dělali, co mohli a Ninu podrobili různým vyšetřením a procedurám včetně chemoterapie a punkcí, jediným řešením se ukázalo být nalezení vhodného dárce kostní dřeně. I toto ale bude složitý úkol, protože i když se nabízelo dárcovství od Nininy přímé příbuzné, která má s malou holčičkou největší genetickou shodu, ani ona nebyla shledána dostatečně vhodnou.

Ideální by bylo, kdyby se podařilo najít někoho, komu by se dalo říkat "Ninino genetické dvojče". Ale i přesto, že je v Česku registrováno na 160 tisíc dárců, nenašel se ten, kdo by byl vhodný pro darování kostní dřeně. Ačkoliv se to může zdát jako vysoké číslo, v tomto případě to bohužel nestačí.

Je to jako darovat krev

Rodiče se tak rozhodli oslovit potenciální dárce i pomocí sociálních sítí a kampaní, jako je “Daruj život”. Spojili se s Českým registrem dárců krvetvorných buněk v IKEMu, jehož databáze zahrnuje dárce do 40 let. Ani tak se ale nepodařilo najít toho vhodného, a to se v celosvětové evidenci nachází přes 40 milionů jedinců, kteří jsou ochotní pomáhat a darovat svou kostní dřeň. 

Pokud jste zdraví a je vám od 18 do 40 let, neváhejte se zapojit. Ostatně jak říká mluvčí Registru Barbora Brunclíková, není to zákrok nikterak bolestivý. Jedná se v podstatě o podobný proces, jako je darování krve. Vedoucí registru Marie Kuříková dodává, že navíc prvotní proces se dá provést v pohodlí domova. Provádí se stěrem ze slin a sadu zájemci o pomoc doručí.

Malá Ninuška se podle posledních zpráv z 24. ledna znovu těší chuti k jídlu a díky podaným lékům jí ustoupily i horečky. Nicméně na svého zachránce tato statečná bojovnice stále čeká...