Diabetes II. typu, někdy nazývaný také diabetes adultního typu, je metabolické onemocnění, které postihuje, jak název napovídá, hlavně dospělé. Bohužel, jeho výskyt mezi dospělými, ale i mezi dětmi, stále roste. Co přesně je diabetes II. typu a co ho způsobuje?

Tato nemoc se projevuje tak, že tělo produkuje inzulin, hormon zodpovědný za regulaci hladiny cukru v krvi, ale buňky těla na něj nereagují správným způsobem. Tím dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což může vést k řadě zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění, problémů s ledvinami, a dokonce i ztrátě zraku. Podle studie z roku 2014 je to závažné a běžné chronické onemocnění, které je výsledkem komplexní interakce dědičnosti a prostředí spolu s dalšími rizikovými faktory, jako je obezita a sedavý způsob života.

Víte, jaké jsou příznaky diabetu? Odpovědi hledejte v YouTube videu - kanál Diabetes UK:

Zdroj: Youtube

Hlavní příznaky

Diabetes II. typu může být dlouhou dobu asymptomatický, což znamená, že nemusíte vědět, že ho máte. Avšak existuje několik příznaků, na které byste si měli dát pozor:

Časté močení

Pokud zjistíte, že musíte chodit na záchod častěji než obvykle, bývá to známkou zvýšené hladiny cukru v krvi. Tělo se pokouší vyloučit přebytečný cukr močí.

Velká žízeň

S častým močením přichází i velká žízeň. Pokud máte neustále pocit sucha v ústech a potřebujete pít mnohem více tekutin než obvykle, možná to signalizuje začínající potíže s touto nemocí.

3. Rychlá únavnost

Diabetes II. typu způsobuje, že se budete rychleji cítit rychle a často unavení, bez energie a slabí.

4. Ztráta hmotnosti

Někteří lidé s diabetem II. typu ztratí na váze, přestože jí normálně nebo dokonce více, než by měli. To je způsobeno tím, že tělo nemůže správně využít cukr jako zdroj energie.

5. Rozmazané vidění

Zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje změny v oční čočce, což se projeví například rozostřeným viděním.

Rizikové faktory

Kromě příznaků je důležité vědět, jaké faktory zvyšují riziko vzniku diabetu II. typu. Mezi ty hlavní patří:

1. Genetika

Pokud máte rodinnou historii diabetu II. typu, zřejmě máte predispozici k jeho vývoji. Měli byste na to myslet a informovat svého lékaře.

2. Nadváha a obezita

Nadváha a obezita jsou jedním z hlavních rizikových faktorů diabetu. Tukové buňky zapříčiní, že tělo nebude reagovat správně na inzulin.

3. Nezdravá strava

Nadměrný příjem cukru a nasycených tuků zvyšuje riziko diabetu. Dieta bohatá na zeleninu, ovoce a celozrnné pokrmy je naopak spojována s nižším rizikem.

4. Nedostatek pohybu

Sedavý životní styl a nedostatek pohybu značně zvyšují riziko vzniku diabetu.

5. Stres

Chronický stres hraje rozhodně roli v rozvoji tohoto vážného onemocnění.

Myslete na prevenci

I když existují rizikové faktory, na které nemáte vliv, existuje mnoho kroků, které můžete podniknout pro prevenci. Jaké to jsou?

Udržujte svou váhu. Pokud máte nadváhu, snižte ji postupně. I ztráta malého množství váhy snížuje riziko diabetu.

Zdravá strava: Jezte vyváženou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celá zrna a dietní maso. Omezte příjem cukru a nasycených tuků. Vyhýbejte se alkoholu, polotovarům a fast foodům.

Pravidelný pohyb. Zahrňte do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu. Stačí pravidelné procházky i lehké cvičení, plavání či jízda na kole.

Vyhýbejte se stresu. Naučte se pracovat se stresem, pomáhá i meditace, jóga či nejrůznější dýchací techniky.

Choďte na kontroly. Pokud máte rodinnou historii diabetu nebo máte rizikové faktory, měli byste pravidelně navštěvovat lékaře a provádět kontrolní testy hladiny cukru v krvi.

Podle studie z roku 2012 došlo k významnému snížení výskytu diabetu 2. typu prostřednictvím úpravy životního stylu a stravy, a to při kombinaci udržování indexu tělesné hmotnosti 25 kg/m 2, konzumaci vysokého množství vlákniny a nenasycených tuků a dietě s nízkým obsahem nasycených a trans-tuků a glykemického indexu, pravidelného cvičení, abstinence kouření a mírné konzumace alkoholu.

Zdroje: www.youtube.com, www.diabete.net, www.clinicamedicasanluca.it