Každý měsíc se miliony žen po celém světě potýkají s bolestí během menstruace. Ale co když ona bolest není jen obvyklým vedlejším účinkem cyklu, ale signálem něčeho mnohem závažnějšího? Endometrióza je nemoc, která podle studie z roku 2024 postihuje až 10 % žen reprodukčního věku, ale přesto je často nedostatečně diagnostikována a léčena. Pro mnoho žen s endometriózou je každý den bitvou s bolestí, únavou a frustrací.

Jak poznat endometriózu, se dozvíte v YouTube videu – kanál Cleveland Clinic

Zdroj: Youtube

Co je endometrióza?

Endometrióza není jen "normální" bolestí během menstruace. Podle výzkumu z roku 2022 se jedná o chronické onemocnění, při kterém se tkáň podobná tkáni v děloze (endometrium) nachází mimo děložní dutinu. Tato tkáň může být podle studie přítomna na různých místech v těle, jako jsou vaječníky, vejcovody, povrch dělohy nebo dokonce střeva či močový měchýř.

Studie uvádí, že během menstruačního cyklu se tato tkáň chová stejně jako tkáň v děloze – zahušťuje se, rozkládá a krvácí. Avšak na rozdíl od tkáně v děloze nemá možnost volně vytékat z těla. To podle studie vede k tvorbě bolestivých lézí, jizev a zánětů.

Druhy endometriózy

Peritoneální endometrióza

Tento typ endometriózy je podle studie charakterizován přítomností endometriálních lézí na povrchu pobřišnice (peritoneum), která vystýlá břišní dutinu. Tyto léze mohou být podle studie přítomny na různých místech, jako jsou vaječníky, vejcovody, střeva a močový měchýř.

Ovariální endometrióza

Tento typ endometriózy se vyskytuje, když endometriální tkáň pronikne do vaječníků a vytváří cysty nazývané endometriomy. Tyto cysty jsou podle studie bolestivé a mohou ovlivnit funkci vaječníků a reprodukční schopnost ženy.

Adenomyóza

Tato endometrióza je podle studie charakterizována proniknutím endometriální tkáně do svalové stěny dělohy. To podle studie vede k silnýmu menstruačnímu krvácení, bolestem během menstruace a zvýšenému objemu dělohy.

Hluboká infiltrující endometrióza

Studie z roku 2022 uvádí, že se jedná o nejzávažnější formu endometriózy, kdy endometriální tkáň proniká hluboko do okolních orgánů, jako jsou střeva, močový měchýř nebo dokonce nervové struktury. To podle studie způsobuje závažné bolesti a komplikace.

Příčiny vzniku

Přesná příčina vzniku endometriózy není zcela jasná, ale existuje několik faktorů, u kterých se předpokládá, že mohou hrát roli v jejím vývoji.

Retrográdní menstruace: Tento faktor je podle studie z roku 2022 s výskytem endometriózy nejčastěji spojován. Během menstruačního cyklu se některá krev a tkáň z dělohy může vrátit zpět do těla skrz vejcovody a šířit se do dalších oblastí břišní dutiny, kde může zakořenit a růst.

Genetické faktory: Výzkum z roku 2019 uvádí, že endometrióza může být ovlivněna genetickými faktory. Pokud máte blízké příbuzné, kteří trpí endometriózou, máte vyšší pravděpodobnost, že se vám tato nemoc také vyvine.

Imunitní systém: Studie uvádí, že roli v rozvoji endometriózy mohou hrát také poruchy imunitního systému. Silný imunitní systém růstu endometriální tkáně mimo dělohu dokáže zabránit, zatímco oslabený imunitní systém naopak rozvoj endometriózy usnadňuje.

Příznaky

Jedním z nejběžnějších příznaků endometriózy je podle výzkumu z roku 2022 silná bolest během menstruace. Tato bolest může být tak intenzivní, že ovlivňuje schopnost vykonávat každodenní aktivity a vyžaduje užívání silných léků proti bolesti.

Ženy s endometriózou podle výzkumu často trpí bolestí i mimo menstruační období. Tato bolest je často chronická a může se zhoršovat během určitých aktivit, jako je sex, močení nebo stolice.

Výzkum uvádí, že dalším častým příznakem je pánevní bolest. Tato bolest může být tupá, ostrá nebo křečovitá a může se šířit do dolní části zad, stehen nebo břicha.

Některé ženy s endometriózou mají podle výzkumu nepravidelné menstruační cykly, které se projevují silným krvácením nebo menstruačními křečemi.

Ženy s endometriózou podle výzkumu také často trpí chronickou únavou a vyčerpáním, které je způsobeno neustálou bolestí a nepohodlím spojeným s touto nemocí.

Výzkum uvádí, že pokud není endometrióza patřičně léčena, způsobuje neplodnost. Přibližně jedna třetina žen má podle výzkumu potíže s otěhotněním kvůli poškození vaječníků, vejcovodů nebo dělohy.

Léčba endometriózy

Jelikož bolest je jedním z hlavních příznaků endometriózy, léčba bolesti je často součástí léčebného plánu. To zahrnuje užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen nebo naproxen.

Výzkum z roku 2022 uvádí, že často používána je také hormonální léčba, která snižuje hladiny estrogenu v těle. To zahrnuje užívání hormonální antikoncepce či jiné hormonální terapie, jako jsou gestageny, které potlačují růst endometriálních lézí.

K odstranění endometriálních lézí a jizev, které způsobují bolest a komplikace, je často prováděn chirurgický zákrok. Podle výzkumu se operace provádí laparoskopicky nebo otevřenou operací, a to v závislosti na rozsahu a jejím umístění.

Výzkum uvádí, že v extrémních případech, kdy endometrióza neodpovídá na jiné formy léčby a způsobuje závažné bolesti a komplikace, je doporučena hysterektomie, což je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní děloha. Tento postup je obvykle vyhrazen pro ženy, které už nechtějí otěhotnět.

Endometrióza je vážné onemocnění, které má významný dopad na kvalitu života postižených žen. Je důležité, aby ženy byly obeznámeny s příznaky tohoto onemocnění a pokud si jakýchkoliv neobvyklých symptomů všimnou, co nejdřív vyhledaly lékařskou pomoc.

Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org