Erektilní dysfunkce, často nazývaná impotence, je stav, při kterém muž není schopen dosáhnout erekce nebo ji udržet. Tento problém může být krátkodobý nebo trvalý a má různé závažnosti. Erektilní dysfunkce je poměrně běžným jevem a postihuje muže v jakémkoliv věku, i když je častější u starších mužů. Podle studie z roku 2024 postihuje převážně muže starší 40 let a její prevalence celosvětově eskaluje.

Více informací o erektilní dysfunkci se dozvíte v YouTube videu – kanál Miloš Ouhrabka

Zdroj: Youtube

Jak erekce funguje?

Abychom porozuměli erektilní dysfunkci, je užitečné znát základní principy fungování erekce. Během sexuálního vzrušení mozek vysílá signály k uvolnění látek, které zvyšují průtok krve do penisu. To způsobuje rozšíření cév v penisu a naplnění krve do erektilních tkání, což vede k erekci. Současně jsou uzavřeny cévy, které krev z penisu odvádějí, aby se erekce udržela.

Erektilní dysfunkce je způsobena širokou škálou faktorů, které ovlivňují tuto komplexní soustavu, zahrnující fyziologické, psychologické a životní stylové aspekty.

Fyzické příčiny

Podle studie z roku 2021 je diabetes jednou z hlavních fyzických příčin, které přispívají k erektilní dysfunkci. Diabetes mellitus je stav, který způsobuje dlouhodobě vysokou hladinu cukru v krvi. To poškozuje nervy a cévy, které jsou nezbytné pro správnou funkci erekce. Další fyzickou příčinou jsou podle výzkumu z roku 2013 srdeční onemocnění. Srdeční problémy, jako je ischemická choroba srdeční nebo arteriální hypertenze, ovlivňují průtok krve v těle, včetně penisu. Pokles průtoku krve do penisu výrazně ztěžuje dosažení a udržení erekce. Hormonální nerovnováha není pouze výsada žen. Testosteron je klíčový hormon ovlivňující mužskou sexuální funkci, včetně erekce. Snížená hladina testosteronu, která může být způsobena různými faktory, jako je stárnutí nebo hormonální poruchy, erektilní dysfunkci způsobuje také.

Psychologické příčiny

Stres z práce, rodinných problémů nebo finančních obtíží negativně ovlivňuje sexuální výkon. Pocit tlaku a obavy z výkonu mohou vyvolat erektilní dysfunkci nebo zhoršit již existující problémy. Podle studie z roku 2021 úzkost způsobená předchozími zážitky, strachem ze selhání nebo obavami z odmítnutí je také významným faktorem při vzniku erektilní dysfunkce. Jednou z nejčastějších obav, které muže trápí, je strach z neuspokojení svého partnera.

Špatný životní styl

Kouření

Kromě uvedených fyzických a psychologických příčin k erektilní dysfunkci často vedou špatné životní návyky, za které si muži mohou sami. Životní styl hraje klíčovou roli v celkovém zdraví a funkci těla, a to včetně sexuálního výkonu. Podle studie z roku 2014 je kouření tabáku jedním z hlavních rizikových faktorů spojených s výskytem erektilní dysfunkce. Kouření totiž poškozuje endotelovou vrstvu cév, která je zodpovědná za udržení správného průtoku krve. Tento poškozený endotel způsobuje zúžení cév a snížení průtoku krve, což vede k potížím s erekcí.

Konzumace alkoholu

Dalším rizikovým faktorem je podle studie z roku 2007 nadměrná konzumace alkoholu. Alkohol potlačuje nervovou signalizaci, což snižuje sexuální vzrušení a způsobuje potíže s dosažením erekce. Alkohol má také škodlivé účinky na cévy a průtok krve v těle. To vede k nedostatečnému průtoku krve do penisu během sexuálního vzrušení a ztěžuje dosažení a udržení erekce. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že konzumace alkoholu vyvolává sexuální touhu, ve skutečnosti sexuální vzrušení snižuje a způsobuje potíže s dosáhnutím orgasmu. To má negativní dopad na sexuální zážitek a v konečném důsledku může přispět k erektilní dysfunkci.

Nedostatek fyzické aktivity

Nedostatek fyzické aktivity a sedavý životní styl jsou častými faktory spojenými s výskytem erektilní dysfunkce. Podle studie z roku 2016 nedostatek pohybu má několik škodlivých účinků na celkové zdraví těla a také negativně ovlivňuje sexuální funkci a erekci. Nedostatek pohybu také vede k nárůstu hmotnosti a rozvoji obezity. Obezita je spojena s řadou zdravotních problémů, včetně diabetes mellitus, srdečních onemocnění a zvýšeného krevního tlaku, které ovlivňují průtok krve do penisu a zhoršují problémy s erekcí, což nám také potvrzuje jeden výzkum z roku 2018.

Možnosti léčby

Léčba erektilní dysfunkce závisí na příčině a závažnosti problému. Předepisují se léky, jako inhibitory fosfodiesterázy-5 (např. sildenafil, tadalafil), které pomáhají zlepšit průtok krve do penisu a podpořit erekci. Další možností jsou sexuální terapie, kognitivně behaviorální terapie a párová terapie, které pomáhají řešit psychologické faktory spojené s erektilní dysfunkcí. Důležitou složkou je změna životního stylu. Zlepšení stravovacích návyků, cvičení či ukončení kouření erektilní dysfunkci pomohou výrazně zlepšit.

Zdroje: YouTube.com, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com