Genitální opar je běžná sexuálně přenosná infekce způsobená virem herpes simplex typu 1 nebo typu 2. Herpes simplex typu 1 je podle studie z roku 2023 spojován s opary v ústech a tváří, zatímco herpes typu 2 se častěji projevuje jako genitální opar. Nicméně oba typy viru mohou infikovat jak ústní, tak genitální oblasti. HSV-1 se běžně šíří orálním kontaktem a HSV-2 se obvykle přenáší sexuálním stykem. Podle studie oba typy viru zůstávají v těle po celý život a občas způsobují opakování příznaků.

Jak rozpoznat varovné signály genitálního oparu, se dozvíte v YouTube videu – kanál Cleveland Clinic

Zdroj: Youtube

Příznaky genitálního oparu

Podle studie z roku 2023 jsou typickým příznakem malé, bolestivé puchýřky nebo léze v genitální oblasti. Tyto puchýřky se často objevují ve skupinách a postupně se rozšiřují. Studie uvádí, že před vznikem samotných puchýřků je postižená oblast nejdříve svědivá či citlivá. To může být pro někoho, kdo s oparem neměl dosud žádné zkušenosti, matoucí a snadno tak svědění zamění s jiným problémem. Výzkum uvádí, že se často objevuje také bolest a nepohodlí při močení, které způsobují léze v genitální oblasti či infekce močových cest, jejíž přítomnost riziko vzniku genitálního herpesu značně zvyšuje. Podle studie z roku 2023 infekce může způsobit reakci imunitního systému, která vyvolá symptomy jako je únava a horečka. Tělo bojuje s virem a reakce imunitního systému vyžaduje značné množství energie, což vede k pocitu únavy, celkové nevolnosti a bolesti těla doprovázené horečkou. V některých případech dochází také ke zvětšení mízních uzlin v tříslech, které jsou citlivé na dotek.

Diagnostika a léčba

Lékař provede fyzické vyšetření a zhodnotí přítomnost puchýřků a lézí v genitální oblasti. Pro potvrzení diagnózy může být odebrán vzorek tekutiny z puchýřků a testován na přítomnost herpes simplex viru typu 1 nebo 2.

Léčba genitálního herpesu je zaměřena na zmírnění symptomatických projevů a urychlení hojení lézí, která zahrnuje antivirotika ve formě léků či mastí pro lokální aplikaci. Péče o postiženou oblast zahrnuje udržování čistoty a sucha, použití měkkých látek při čištění a vyhýbání se tření nebo dráždění postižených míst. U některých jedinců může být také předepsána dlouhodobá léčba antivirotiky ke snížení četnosti opakování infekce.

Prevence

Ochrana na prvním místě! Správné a pravidelné používání kondomů během sexuálního styku výrazně snižuje riziko přenosu genitálního oparu. Nicméně kondomy nemohou poskytnout stoprocentní ochranu, neboť puchýřky a léze mohou být i mimo oblast pokrytou kondomem. Ne nadarmo se genitálnímu oparu přezdívá „postrach nevěrníků“. Snížením počtu sexuálních partnerů snížíte také riziko expozice viru. Monogamní vztahy s neinfikovaným partnerem jsou nejlepší prevencí.

Během období, kdy jsou přítomny puchýřky či léze, je důležité se vyvarovat sexuálnímu styku a orálnímu sexu, aby se minimalizovalo šíření. Těhotné ženy, které se v životě s genitálním oparem setkaly, by tento fakt měly konzultovat s lékařem a zahájit potřebné opatření. Tato infekce představuje pro dítě značné riziko, zvláště pokud by žena herpesem trpěla těsně před porodem či při něm samotném.

Zdroje: YouTube.com, healthline.com, betterhealth.vic.gov.au