Hadí dieta je stravovací plán, který byl vyvinut kanadským autodidaktickým výživovým poradcem Colem Robinsonem. Tato dieta zdůrazňuje periodický půst a je známá svým nekonvenčním přístupem k hubnutí.

Na video od Top trending, jak zhubnout bez cvičení a diet, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Základní principy hadí diety

Půst

Jak uvádí oficiální stránky, půst je klíčovou součástí hadí diety. Tento stravovací plán zahrnuje dlouhé období bez jídla, kdy se nesmí konzumovat nic kromě vody. Jde o takzvaný vodní půst. Tato fáze trvá obvykle 48 hodin až několik dnů a má za cíl tělu umožnit spalovat uložené tuky.

Konzumace elektrolytů

V období, kdy jedinec nejí, by pak měl pít pouze zmíněnou vodu a také takzvaný „hadí džus”. Ten se připravuje smícháním vody, Epsomské soli, tablet draslíku, jedlé sody a růžové soli. Tento nápoj se má konzumovat proto, aby se i při půstu do těla dostával dostatek elektrolytů.

Jídlo v okně příjmu potravy

Po období půstu následuje okno příjmu potravy, během kterého můžete jíst. Toto okno může trvat několik hodin až několik dnů v závislosti na vašich cílech a úrovni pokroku.

Zdravé potraviny

Během okna příjmu potravy by měli jedinci jíst vyváženou stravu, která zahrnuje zdravé potraviny, jako jsou zelenina, bílkoviny a zdravé tuky. Jsou ale zcela zakázány sacharidy, neboť hadí dieta využívává k hubnutí ketózu. To je stav, do kterého se tělo dostane po několika hodinách poté, co kompletně vysadíte sacharidy. Tělo totiž následně začne spalovat tuky, kterými si vytváří energii.

Pravidelné opakování

Hadí dieta zdůrazňuje pravidelné opakování cyklů půstu a příjmu potravy jako dlouhodobý způsob života, nikoli krátkodobou dietu.

Jak pomůže hadí dieta zhubnout

Podle příznivců hadí diety může tento stravovací plán pomoci zhubnout tím, že tělo přinutí spalovat uložené tuky během období půstu. Vodní půst a periodický příjem potravy mají za cíl regulovat hladinu inzulínu v těle a zlepšit citlivost na inzulín, což může vést k úbytku váhy.

Varování

Je důležité poznamenat, že hadí dieta není vhodná pro každého a rozhodně je extrémním stravovacím plánem. Podle studie zveřejněné Clinical Kidney Journal může být nebezpečná pro každého, zvláštně pak ale pro jedince trpící onemocněním ledvin anebo některým z typů cukrovky. Před zahájením jakékoli diety, včetně té hadí, byste měli své plány konzultovat s lékařem nebo výživovým specialistou, zejména pak, pokud máte zdravotní problémy.

Zdroj: www.youtube.com, www.prozeny.cz, www.vitalia.cz