Tradiční hummus je vyroben z cizrny, olivového oleje, tahini, citronové šťávy a koření. Tato směs složek přináší bohaté množství živin, včetně vápníku, kyseliny listové a hořčíku.

Na přípravu hummusu od Romana Pauluse se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Tato kombinace živin může mít pozitivní vliv na krevní cukr a chrání před srdečními chorobami. Hummus také obsahuje zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu, což pomáhá udržovat pocit sytosti a je klíčové pro udržení vhodné váhy.

Jak často konzumovat hummus

Přestože je hummus zdravý, neměli byste ho konzumovat v příliš velkém množství, protože je kalorický kvůli obsahu tahini a oleje. Doporučuje se jej vychutnávat v malých porcích a dbát na to, s čím ho kombinujete.

Místo tradičního chleba, chipsů nebo slaných sušenek doporučujeme namáčet do hummusu syrovou zeleninu, jako jsou papriky, brokolice, celer nebo mrkev. Můžete ho také použít jako součást salátů nebo jako přílohu k různým pokrmům. Pokud však stále preferujete kombinaci hummusu s chlebem, zvolte raději celozrnný pita chléb pro vyšší obsah bílkovin a vlákniny.

Jaký hummus je nejzdravější

Při výběru hummusu se zaměřte na obsah sodíku a seznam ingrediencí. Kvalitní hummus by měl obsahovat jen hrstku surovin, které do něj podle původní receptury patří, tedy cizrna, tahini, citronová šťáva, olivový olej a koření. Vyhněte se produktům, které obsahují jiné druhy olejů, konzervační látky nebo přidaný cukr. Tou nejlepší variantou je ale pochopitelně připravit si hummus doma.

Připravte si domácí hummus

Jestliže v kuchyni rádi experimentujete, můžete si hummus připravit i doma. Existuje mnoho receptů, které vám umožní upravit chuť hummusu podle vašich preferencí. Můžete přidat různá koření, jako jsou například paprika, koriandr nebo česnek a také hummus dochutit citronovou nebo limetkovou šťávou. Zkuste také neobvyklé varianty hummusu, například s přidáním jiných druhů luštěnin, jako jsou fazole, čočka či hrách, nebo s příměsí zeleniny.

Zdravotní výhody hummusu

Hummus je skvělým zdrojem živin, které mohou prospět vašemu zdraví. Vápník obsažený v tahini je důležitý pro silné kosti a zuby. Kyselina listová, která se nachází v cizrně, je nezbytná pro růst a opravu buněk v těle. Hořčík, další minerál nacházející se v hummusu, může pomoci udržovat normální srdeční rytmus a podporovat správnou činnost svalů a nervů.

Významnou výhodou hummusu je také jeho schopnost stabilizovat hladinu cukru v krvi. Díky obsahu vlákniny a bílkovin pomáhá omezit rychlý nárůst krevního cukru po jídle, což je obzvlášť důležité pro diabetiky.

Zdroj: www.youtube.com, www.bidfood.cz, www.vegan.cz