Ječné zrno je infekce oka, která se vyvíjí, když se mazová žláza umístěná na vnitřním okraji vašeho víčka zanítí. Tato žláza produkuje maz, který udržuje oko vlhké. Když však dojde k jejímu zánětu, vytvoří se vřídek plný hnisu. A ten je nazýván ječným zrnem.

Jak se zbavit ječného zrna, poradí i v tomto videu (YouTube, kanál Life Alchemy - Filip Vlčko):

Zdroj: Youtube

Jaké jsou příznaky?

Ječné zrno může způsobit několik nepříjemných příznaků v oblasti oka. Těmito příznaky jsou bolest, která se může projevovat řezáním, pálením nebo tlakem v oku. Dále otok víčka, který způsobuje zvětšení a změnu vzhledu oka, zarudnutí kůže kolem postiženého místa a tvorba hnisavého puchýřku uvnitř mazové žlázy, který může způsobit bolest a nepohodlí. Oblast kolem ječného zrna je také citlivá na dotek. Člověk trpící ječným zrnem mívá pocit cizího tělesa v oku. Tyto příznaky mohou být bolestivé a nepohodlné, ale s vhodnou léčbou a opatřeními je možné rychle zmírnit a léčit.

5 tipů, jak se rychle zbavit ječného zrna

1. Teplý sáček od černého čaje

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak urychlit hojení ječného zrna, je použití teplého sáčku od černého čaje. Černý čaj má dle studie z roku 2011 antibakteriální účinky. Postižené oko překryjte teplým sáčkem vašeho oblíbeného černého čaje po dobu 10 až 15 minut několikrát denně. Teplota sáčku pomáhá otevřít mazovou žlázu a urychlit proces odvádění hnisu. Tato metoda také zmírňuje bolest a otok. Studie však říkají, že podobně pomohou i klasické obklady, například žínka nebo kousek teplé látky namočené v teplé vodě.

2. Oční kapky

Oční kapky, které obsahují antibakteriální složky, vám předepíše lékař nebo je volně koupíte v lékárně. Snižují zánět a zlepší komfort. 

3. Hygiena

Důležitou součástí léčby ječného zrna je udržování dobré oční hygieny. Dotýkejte se očí co nejméně a vždy si myjte ruce důkladně mýdlem a vodou. Nedovolte, aby se hnis dostal do kontaktu s jinými částmi oka nebo jinými povrchy. Aby se zabránilo šíření infekce a dalšímu podráždění, měli byste minimalizovat tření nebo škrábání postižené oblasti oka. 

4. Antibiotika 

Studie říkají, že v některých případech, pokud je ječné zrno závažné nebo se nehojí přirozeně, může být předepsána léčba antibiotiky. Tyto léky jsou obvykle dostupné ve formě tablet nebo oční masti a mohou být předepsány pouze lékařem. 

5. Vyvarujte se líčení

Během léčby ječného zrna je důležité vyvarovat se líčení kolem postiženého oka. Kosmetika, jako řasenky, oční stíny a oční linky, může obsahovat látky, které by mohly dráždit již citlivou oblast a zpomalit proces hojení. 

Zdroje: www.youtube.com, www.aoa.org, emedicine.medscape.com