Bulgur: Zdravý základ

Bulgur, což je oblíbená forma celozrnných obilovin, dodává vašemu salátu nejen chutnou texturu, ale také ho plní důležitými živinami. Tento základ salátu je podle studií bohatý na vlákninu, která podporuje zdravé trávení a udržuje pocit sytosti na delší dobu. Dále obsahuje minerály, jako je železo, hořčík a zinek, které jsou klíčové pro optimální funkci těla. Kromě toho je bulgur nízkoenergetický, což znamená, že poskytuje dlouhotrvající energii bez nadměrného příjmu kalorií.

Připravte si salát Jennifer Aniston podle tohoto videa na YouTube - kanál Iowa Girl Eats:

Zdroj: Youtube

Okurka: Osvěžující a plná vody

Okurka, která je nedílnou součástí tohoto osvěžujícího salátu, není jen obyčejnou zeleninou. Je to skvělý zdroj hydratace, protože obsahuje přibližně 95 % vody. To znamená, že konzumace okurek může podle studií pomoci udržovat tělo hydratované, což je zvláště důležité během horkých letních dnů nebo po fyzické aktivitě. Okurka je také bohatá na vitamíny a minerály, včetně vitamínu K, draslíku a hořčíku. Vitamin K je klíčový pro zdraví kostí a srážlivost krve, zatímco draslík je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů. Díky své nízké energetické hodnotě je okurka ideální pro ty, kteří chtějí udržet svou váhu nebo zhubnout. 

Zdravé přílohy: Pistácie a semínka

Kromě bulguru a okurky můžete svůj salát obohatit také o zdravé přílohy, jako jsou pistácie a různá semínka. Pistácie jsou bohaté na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu, což z nich činí skvělý zdroj energie a dlouhodobé sytosti. Obsahují také mnoho důležitých živin, jako je vitamín B6, který podporuje zdraví nervového systému, a draslík, který je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů. Semínka, jako jsou dýňová nebo slunečnicová semínka, dodávají salátu křupavost a bohatou chuť, stejně jako přidanou dávku zdravých tuků, vitamínů a minerálů.

Olivový olej

Olivový olej, který se často používá jako základna pro omáčky v salátech, není jen obyčejným tukem. Je jeden z nejzdravějších rostlinných olejů dostupných na trhu a má mnoho prospěšných účinků na zdraví. Obsahuje zdravé nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Studie naznačují, že pravidelná konzumace olivového oleje může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a zánětů v těle. Olivový olej je také bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály. Kromě toho má olivový olej bohatou chuť a vůni, která dodává salátu vynikající chuťový zážitek. 

Recept na salát podle Jennifer Aniston

Základem tohoto lahodného pokrmu je bulgur a okurka, které spolu vytvářejí osvěžující kombinaci chutí a výživných látek. Pro přípravu tohoto salátu budete potřebovat 1 šálek bulguru a jednu velkou okurku. Bulgur se vaří ve dvou šálcích vody a poté nechává odstát, dokud není měkký a voda zcela absorbována. Poté se rozprostře na talíři a nechá vychladnout.

Okurka se nakrájí na tenké plátky a přidá se k vychladlému bulguru. Přidejte také 1 menší najemno nakrájenou cibuli, hrst cizrny, 100 gramů sýru feta a menší hrst mátových listů. Pro přípravu zálivky budete potřebovat 1/4 šálku olivového oleje extra panenského a 2 lžíce čerstvé citronové šťávy.

Kromě bulguru a okurky můžete do salátu přidat také zdravé přílohy, jako jsou pistácie a dýňová semínka. Na ozdobení můžete použít nasekané pistácie a 2 lžíce dýňových semínek. Tyto přísady dodávají salátu křupavost a bohatou chuť, stejně jako přidanou dávku zdravých tuků, vitamínů a minerálů.

Zdroje: www.youtube.com, www.healthline.com, pharmeasy.in, www.medicalnewstoday.com