Pozice dítěte (Balasana)

Pozice dítěte je úžasnou pozicí pro relaxaci a uvolnění napětí v dolní části zad a krku. Sedněte si na podložku na paty a natáhněte ruce před sebe. Pomalu se skloňte dopředu, až se vaše čelo dotkne podložky a ruce se mohou volně opřít o zem. Zůstaňte v této poloze alespoň několik hlubokých dechů, až budete cítit, jak se vaše tělo uvolňuje a zklidňuje. Podle výzkumů má tato pozice pozitivní vliv na krevní tlak.

Základy jógy pro začátečníky se můžete naučit v tomto videu na YouTube - kanál StillOnTheWay: 

Zdroj: Youtube

Pozice kočky a krávy (Marjaryasana a Bitilasana)

V našem prostředí se tomuto cvičení říká kočičí hřbet. Tato dynamická sekvence cvičení posiluje páteř, uvolňuje ztuhlé svaly a zlepšuje flexibilitu páteře. Začněte na všech čtyřech s koleny pod kyčlemi a rukama pod rameny. Při nádechu zvedněte hlavu a ocasní kost směrem nahoru do pozice krávy. Při výdechu prohněte hřbet a natáhněte ho směrem ke stropu do pozice kočky. Opakujte tuto sekvenci několikrát a synchronizujte pohyby s dechem.

Pozice bojovníka I (Virabhadrasana I)

Pozice bojovníka I posiluje podle výzkumů nohy, ramena a břišní svaly a zároveň zlepšuje rovnováhu a vytrvalost. Postavte se do pozice Tadasana (Hora). Pak udělejte velký krok zpět s jednou nohou a pokrčte ji do úhlu 90 stupňů. Přední noha by měla být pokrčena v kolenním kloubu tak, aby stehno bylo téměř vodorovné s podlahou. Ruce můžete zvednout nad hlavu nebo je opřít o boky. Držte se v této pozici alespoň 30 sekund předtím, než provedete stejný krok s opačnou nohou.

Snadná pozice (Sukhasana)

Sukhasana, v překladu doslova volná nebo příjemný pozice, je tradiční posezení jógy, které pomáhá uvolnit napětí v těle a zklidnit mysl. Sedněte si na podložku s rovnou páteří a nohy zkřižte před sebou. Pokrčte kolena a položte dlaně na kolena nebo spojte palce a ukazováčky v mudře. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech, uvolňete jakékoli myšlenky, které vám přicházejí na mysl.

Jak začít s jógou?

Najděte si vhodné místo pro cvičení

Najít si vhodné místo pro cvičení je klíčové pro úspěch vaší jóga praxe. Ideálně by mělo být klidné a prostorné, abyste se cítili pohodlně a mohli se plně soustředit. Vyhraďte si pravidelné místo, které bude vaším svatým grálem pro jógu, ať už je to kousek podložky ve vaší ložnici, obývacím pokoji nebo koutku v zahradě, kde se můžete cítit propojení s přírodou.

Začněte s jednoduchými cviky

Když začínáte s jógou, je důležité nezatěžovat se příliš a postupovat pomalu. Začněte s jednoduchými cviky a pozicemi, které jsou vhodné pro začátečníky. Některé základní pozice jako je prkno, kočka, dítě nebo příjemná pozice jsou skvělým výchozím bodem pro složitější pozice.

Dejte si čas na dýchání

Dýchání je klíčovým prvkem jógy. Během cvičení se soustřeďte na svůj dech a snažte se synchronizovat pohyby s ním. Pravidelné a hluboké dýchání pomáhá uvolnit napětí v těle a klidnou mysl. Nechte svůj dech proudit volně a pozorujte, jak se vaše tělo a mysl spojují.

Buďte trpěliví a soustředění

Pamatujte, že jóga je o cestě, ne o cíli. Začátek jógy může být náročný a může chvíli trvat, než si zvyknete na nové pohyby a pozice. Buďte trpěliví a nečekejte okamžité výsledky. Soustřeďte se na přítomný okamžik a buďte otevření k objevování nových možností a přínosů, které jóga přináší.

Zvažte navštívení jóga studia nebo online lekcí

Pokud se cítíte nejistí při cvičení sami doma, zvažte možnost navštívit jóga studio nebo se zapojit do online lekcí. Kvalifikovaný instruktor vám může poskytnout pokyny a podporu, které potřebujete k bezpečnému a efektivnímu cvičení. Online lekce také nabízejí flexibilitu a pohodlí cvičit v pohodlí vašeho domova.

Zdroje: www.youtube.com, www.yogajournal.com, www.healthline.com