Kardiovaskulární trénink, známý také jako kardio trénink, zahrnuje cvičení, která zvyšují vaši srdeční frekvenci a dýchací aktivitu. Běžně jde například o běh, jízdu na kole či veslování. Pořádně do těla si ale můžete dát i doma. Stačí, když budete cvičit s vlastní vahou.

Na video od Svaly doma o cvičení s vlastní vahou se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Výhody pravidelného kardio tréninku

Zlepšuje kondici: Kardio trénink dle studie z roku 2018 zvyšuje výdrž a kondici srdce a plic, což vám pomáhá zvládat každodenní aktivity s menším úsilím.

Spalování kalorií: Kardio trénink je skvělým způsobem, jak spálit kalorie a podpořit hubnutí či udržení váhy.

Zlepšuje náladu: Během kardio tréninku se uvolňují endorfiny, tzv. "hormony štěstí", což může zlepšit vaši náladu a snížit stres.

Posiluje svaly: Některé formy kardio tréninku, jako je běh nebo skákání, mohou posilovat svaly nohou a dolní části těla.

Domácí kardio tréninkový plán

Domácí kardio trénink nemusí vyžadovat drahé vybavení ani. Můžete dosáhnout skvělých výsledků s jednoduchými cvičeními, která lze provádět doma. Podívejte se na pár cviků.

Horolezec

Přejděte do pozice kliku. Následně zvedněte jednu nohu, pokrčte ji a přitáhněte ji k hrudníku. Pak ji vraťte a to samé zopakujte i s druhou nohou. Takto nohy střídejte až do vyčerpání. Nezapomínejte na dýchání.

Dřepy s výskokem

Klasické dřepy jsou skvělé na posilování hýždí a také svalů stehen. Když ale za každým dřepem ještě vyskočíte, bude toto cvičení mnohem efektivnější. Zdatní sportovci jej mohou zkombinovat ještě s klikem. Udělejte dřep, následně vyskočte a po dopadu na zem před sebe položte ruce a odskočte do pozice kliku. Takto několikrát zopakujte.

Pike-ups

Přejděte do pozice kliku. Následně se odražte od země nohama a přesuňte je blíže k trupu. Tak, aby vaše tělo vytvořilo obrácené písmeno V. Pak nohy zase s výskokem vraťte do původní pozice a cvičení opakujte.

Skater jumps

Tento cvik připomíná jízdu na bruslích. Postavte se rovně a dejte nohy kousek od sebe. Následně jednu nohu zvedněte a celou vahou se opřete o druhou nohu. Pak se odražte a dopadněte na tu nohu, která byla zrovna ve vzduchu. Zkrátka podobně, jako byste jeli na bruslích. Cvičení provádějte do vyčerpání.

Rady k úspěchu

Stanovte si cíle: Mějte jasno v tom, co chcete svým kardio tréninkem dosáhnout. Může to být ztráta váhy, zlepšení kondice nebo zvýšení energie.

Plánujte trénink: Stanovte si pravidelný tréninkový plán, který obsahuje různé formy kardio cvičení.

Vybavte se správně: Mějte na paměti správnou obuv a pohodlné sportovní oblečení.

Přizpůsobte trénink svým schopnostem: Nezoufejte, pokud nejste hned v dobré kondici. Postupně zvyšujte náročnost tréninku.

Najděte motivaci: Motivujte se hudbou, tréninkovými aplikacemi nebo zapojením rodinných členů.

Vynikající kondice a pocit zdraví

Domácí kardio trénink je skvělým způsobem, jak zůstat aktivní a zlepšit své zdraví, aniž byste museli opustit pohodlí domova. Dodržováním pravidelného tréninkového plánu a správnými cvičeními můžete dosáhnout vynikající kondice a pocitu zdraví a vitality.

Zdroj: www.youtube.com, health.com, verywellfit.com