Naše tělo na tyto negativní myšlenky podle studie z roku 2014 reaguje zvýšením hladiny stresových hormonů, jako je kortizol, což má mnoho negativních vlivů na naše zdraví. Některé z fyzických projevů katastrofování zahrnují zvýšený srdeční tep, zvýšený krevní tlak, svalové napětí, a dokonce i potíže s trávením. Dlouhodobě katastrofování zvyšuje riziko různých zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, úzkostných poruch a deprese.

Meditace je jednou z možností, jak katastrofování utlumit. Jak správně meditovat se dozvíte například v tomto YouTube videu - kanál Jiří Lexa a Kvantové cesta 

Zdroj: Youtube

Jak překonat katastrofování

Přestože se může zdát, že katastrofování je pevně zakořeněným zvykem, lze ho zmírnit a ovládnout. Existuje několik strategií, které mohou pomoci:

Terapie

Kognitivně-behaviorální terapie je jednou z efektivních metod léčby katastrofování. Tato terapie podle studie z roku 2018 identifikuje negativní myšlenkové vzorce a nahradí je pozitivnějšími a realističtějšími perspektivami. Terapeut vám pomůže vyvinout dovednosti k identifikaci a zvládání katastrofických myšlenek.

Meditace

Meditace je účinným nástrojem k uklidnění mysli a snížení úzkosti spojené s katastrofováním. Pravidelná meditační praxe podle studie z roku 2020 zlepšuje vaši schopnost udržet klid a zaměřit se na přítomný okamžik, místo abyste se ponořili do negativních scénářů. Existuje mnoho různých technik meditace, a tak si můžete vybrat tu, která vám nejlépe vyhovuje.

Sebereflexe

Přemýšlejte o svých katastrofických myšlenkách a zkuste se ptát sami sebe, zda jsou opravdu realistické a opodstatněné. Mnohokrát zjistíte, že vaše obavy jsou nadměrné a nepodložené důkazy. Sebereflexe přispívá uvědomit si rozdíl mezi realitou a vaší vlastní negativní představivostí.

Naučte se meditovat 

Meditovat není snadné, ale s trochou cviku a pravidelnosti je možné se ho naučit a vypnout svůj přepracovaný mozek. Postupujte podle našeho návodu:

Vhodné místo a čas

Začněte tím, že si najdete klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Ideálně by mělo být ticho a měli byste mít možnost si sednout nebo lehnout. Vyberte si okamžik, který vám vyhovuje. Mnoho lidí upřednostňuje meditaci ráno nebo večer, ale můžete ji provádět kdykoli, kdy máte čas a potřebujete chvíli odpočinku.

Zvolte vhodnou pozici

Sedněte si nebo lehněte si v pohodlné pozici. Pokud sedíte, ujistěte se, že máte záda rovná. Můžete sedět na židli s nohama na zemi nebo na podložce. Pokud ležíte, dejte ruce podél těla s dlaněmi nahoru.

Uvolněte se a dýchejte

Zavřete oči a začněte se soustředit na svůj dech. Uvolněte svaly na obličeji, krku, ramenou a zbytku těla. Myslete na to, jak se nadechujete a vydechujete. Dech je základním prvkem meditace. Začněte se na něj více soustředit na svůj dech. Uvědomujte si každý nádech  nosem a každý výdech ústy. 

Nechte proudit myšlenky

Během meditace se vám určitě budou v mysli objevovat různé myšlenky. To je v pořádku. Nebojte se jich, jen si jich všimněte a vraťte se zpět k dechu. Nevěnujte jim pozornost, prostě je nechte proudit dál.

Dostaňte se do rytmu

Meditace může trvat pouze několik minut nebo i více než hodinu. Začněte krátce a postupně prodlužujte čas podle svého pohodlí. Důležité je pravidelně meditovat, abyste dosáhli maximálních benefitů.

Různé techniky

Existuje mnoho různých technik meditace, včetně mindfulness meditace, meditace na dech, vizualizační meditace a dalších. Experimentujte a najděte tu, která vám nejlépe vyhovuje.

Buďte trpěliví

Meditace je dovednost, která se vyvíjí s časem. Buďte trpěliví a nepřehánějte to. Někdy může být meditace obtížná, zejména na začátku, kdy se vám mohou zdát myšlenky neklidné. Jakmile si zvyknete na pravidelnou praxi, začnete pozorovat pozitivní změny ve svém životě.

Zdroje: www.youtube.com, www.verywellhealth.com, psychcentral.com