Kimchi má v Koreji dlouhou historii a je považován za jedno z nejstarších fermentovaných jídel na světě. Jeho základem jsou fermentovaná zelenina, především zelí, ředkvičky, česnek a chilli papričky. Tradiční korejské recepty na kimchi se však liší podle regionu a rodinných receptů.

Připravte si kimchi podle tohoto video receptu (YouTube, kanál Vařte s Majklem):

Zdroj: Youtube

Příprava kimchi

Začněte s 1 hlávkou čínského zelí, která by měla vážit přibližně 1,5 kg. Rozdělte ji na čtvrtiny a odstraňte tvrdou část u kořene. Nakrájejte zelí na kousky o délce přibližně 5 cm. Poté si připravte 2 středně velké mrkve, které omyjte, oloupejte a nastrouhejte na tenké nudličky. Oloupejte 4 střední stroužky česneku a 1 palec zázvoru. Nasekejte je co nejjemněji.

V míse smíchejte 2 lžíce soli, 2 lžíce cukru, 2 lžíce papriky (koření), 2 lžičky rybí omáčky (nebo sojové omáčky pro vegetariány), 2 lžíce korejského koření gochugaru, 2 nasekané jarní cibulky a 1 lžičku sójové omáčky. Přidejte nasekaný česnek a zázvor do marinády a důkladně promíchejte. Pak přidejte nakrájené zelí a mrkev do mísy s marinádou. Dobře je promíchejte, aby se všechny kousky zelí a mrkve dobře pokryly marinádou. Poté přendejte fermentovanou zeleninu do sklenic a dobře ji do nich upěchujte. Nechte asi centimetr místa na vrcholu sklenice.

Nechte sklenice stát při pokojové teplotě po dobu 1-2 dnů, aby se zahájila fermentace. Po uplynutí této doby přesuňte sklenice do lednice, kde budou kimchi pokračovat v fermentaci. Nechte je fermentovat další 3-7 dnů podle vaší preference.

Proč je kimchi tak zdravé?

Podpora zdravé střevní mikroflóry

Studie ukazují, že salát kimchi je bohatý na probiotika, která jsou prospěšná pro naše zažívání a zdraví střevního traktu. Tyto prospěšné bakterie podporují rovnováhu střevní mikroflóry a pomáhají předcházet trávicím problémům. Pravidelná konzumace probiotik z kimchi také posílí imunitní systém a sníží riziko různých onemocnění.

Boj proti volným radikálům

Kimchi je podle výzkumů bohatý na antioxidanty, které chrání naše buňky před poškozením volnými radikály. Antioxidanty jsou důležité pro ochranu těla před oxidativním stresem, který může podle studie z roku 2018 vést k předčasnému stárnutí a různým zdravotním problémům. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů může kimchi pomoci snížit riziko srdečních chorob, rakoviny a dalších chronických onemocnění.

Vitamíny a minerály

Kimchi je zdrojem mnoha důležitých vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro správnou funkci těla. Obsahuje dle výzkumů zejména vitaminy A, C a K, které jsou důležité pro zdraví kůže, kostí a imunitního systému. Kromě toho obsahuje také důležité minerály, jako je vápník, železo a draslík, které jsou nezbytné pro zdraví svalů a nervového systému.

Snížení zánětů v těle

Díky obsahu fermentované zeleniny a koření má kimchi podle studií silné protizánětlivé vlastnosti. Záněty jsou základním mechanismem mnoha chronických onemocnění, a proto pravidelná konzumace kimchi může přispět k celkovému snížení zánětlivých procesů v těle. To může vést k redukci bolesti a nepohodlí spojených s různými zdravotními problémy.

Zdroje: youtube.com, webmd.com, womenshealthmag.com