Co se stane, když se rozhodnete vzdát kávy? Možná budete překvapeni, jak pozitivně bude tělo reagovat.

Zlepšení stavu pokožky

Káva obsahuje přírodní diuretika, což znamená, že častá konzumace podle studie z roku 2017 dehydratuje tělo. Dehydratovaná pokožka je suchá a nezdravá. Když přestanete pít kávu, tělo má více šancí udržet správnou hydrataci kůže. Tímto způsobem dojde k postupnému zlepšení stavu pleti, která se stává svěžejší, hydratovanější a může být méně náchylná k suchosti, svědění nebo podráždění.

V následujícím videu na YouTube (The Infographic Show) se také dozvíte, co se stane, když přestanete pít kávu:

Zdroj: Youtube

Zdravější zuby

Tmavé barvivo, které káva obsahuje, vyvolává skvrny a zabarvení na zubech, které tak postupně ztrácí svou bílou barvu. Pokud se vzdáte kávy, snížíte tak i riziko tvorby zubního plaku. Zuby budou mít lepší šanci zůstat silné a zdravé.

Zlepšení spánku

Kofein, který je hlavní složkou kávy, je stimulant, jenž má podle studie z roku 2018 negativní vliv na kvalitu spánku. Kofein zapříčiňuje nespavost nebo problémy s usínáním. Bez vlivu kofeinu budete mít lepší šanci na hlubší a nepřerušovaný spánek. To bude mít i pozitivní vliv na vaši celkovou pohodu, denní energii a schopnost koncentrace.

Stabilizace energie 

Kofein vyvolává i prudké vzestupy a pády energie. Po pití kávy můžete zažívat krátkodobý nárůst energie, avšak brzy poté následuje útlum. Toto kolísání energie vede k neustálému hledání další dávky kofeinu, aby se vrátila energie. Jakmile přestanete s pravidelnou dávkou kávy, budete mít méně prudkých výkyvů nálady a energie.

Kontrola nad úzkostí

Káva kvůli kofeinu zhoršuje podle studie z roku 2022 u citlivých jedinců úzkostné stavy. Může také způsobovat nervozitu, zvýšený srdeční tep a nepříjemné pocity úzkosti. Mnozí lidé hlásí, že se po vysazení kofeinu cítí klidněji a méně podráždění. 

Snížení rizika žaludečních problémů

Káva je známá tím, že dráždí žaludeční sliznici a vyvolává nepříjemné pocity, jako je pálení žáhy nebo nevolnost. Pokud máte citlivý žaludek nebo jste náchylní k žaludečním obtížím, přestat s kávou sníží riziko těchto problémů.

Zdravější metabolismus

Pravidelné pití kávy má vliv i na rychlost metabolismu těla. Někteří lidé sice mohou pociťovat, že kofein zrychluje jejich metabolismus, což může pomoci s hubnutím. Nicméně u jiných lidí může kofein vést k nepřiměřenému spalování kalorií. Jakmile se kávy vzdáte, určitě budete mít zdravější a stabilnější metabolismus.

Zlepšení chutí

Káva má výraznou chuť a aroma, které ovlivňují vnímání chutí. Vyřadíte-li kávu z jídelníčku, objevíte nové chutě a zážitky v souvislosti s jídlem. 

Zdroje: www.youtube.com, www.healthline.com, www.eatingwell.com