Mladé kopřivy mají na samém začátku jara dle studií nejvyšší koncentraci živin a léčivých látek. Jejich listy jsou jemné, čerstvé a plné života, což z nich činí cenný zdroj pro využití v kuchyni i v léčitelství. Získáte tak maximum z jejich léčivých vlastností.

Připravte si mladé kopřivy na způsob špenátu podle tohoto videa na YouTube - kanál Pablo & Radmen:

Zdroj: Youtube

Detoxikace těla

Mladá kopřiva je podle výzkumů skvělým pomocníkem při detoxikaci těla. Obsahuje množství antioxidantů, jako je například vitamín C a beta-karoten, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály a odstraňovat toxiny z organismu. Díky svým diuretickým vlastnostem podporuje mladá kopřiva také tvorbu moči, což napomáhá vyplavování škodlivých látek z těla a čistí ledviny.

Posílení kostí

Mladá kopřiva představuje vynikající přírodní zdroj minerálů, které jsou klíčové pro zdraví kostí, včetně vápníku, hořčíku a fosforu. Tyto minerály jsou nezbytné pro správnou mineralizaci kostí a udržení jejich síly a integrity. Pravidelná konzumace mladých kopřiv posiluje kostní hmotu a snižuje riziko osteoporózy, což je stav charakterizovaný oslabenými a křehkými kostmi. Mladá kopřiva je tak pro ženy nad padesát, které jsou náchylné k osteoporóze, cenným přírodním prostředkem pro udržení zdraví kostí a prevenci osteoporotických zlomenin.

Zlepšení trávení

Díky svému vysokému obsahu vlákniny má mladá kopřiva pozitivní vliv na trávicí systém a může pomoci řešit různé zažívací problémy. Vláknina obsažená v kopřivě přispívá k lepšímu pohybu potravy střevy a usnadňuje trávení. Udržuje také stabilní hladinu cukru v krvi a snižuje riziko vzniku cukrovky typu 2. Pravidelná konzumace mladé kopřivy podporuje růst zdravých bakterií ve střevě a zlepšuje střevní mikrobiom, což má pozitivní vliv na celkové zdraví a imunitní systém. 

Regulace krevního cukru

Dalším významným zdravotním benefitem mladých kopřiv je jejich schopnost pomáhat při regulaci hladiny cukru v krvi. Studie naznačují, že extrakt z kopřivy může snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat citlivost na inzulin u lidí s diabetem. 

Zlepšení kožního zdraví

Posledním, ale neméně důležitým benefitem mladých kopřiv je jejich příznivý vliv na kožní zdraví. Kopřiva obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antiseptické vlastnosti, což pomáhá při léčbě kožních problémů, jako jsou akné, ekzémy nebo lupénka. Mladé kopřivy můžete užívat jak vnitřně (čaj), tak zevně (mast) k léčbě kožních problémů a k udržení zdravé a krásné pokožky.

Proti chudokrevnosti

Studie ukazují, že mladá kopřiva představuje významný přírodní lék pro boj proti chudokrevnosti díky svému vysokému obsahu železa, které podporuje tvorbu červených krvinek a zlepšuje přenos kyslíku v těle. Její konzumace je snadným způsobem, jak obnovit hladinu železa v těle a zvýšit účinnost červených krvinek. 

Jak využít mladé kopřivy?

Mladé kopřivy můžete začlenit do stravy různými způsoby. Jsou lahodné jako přísada do salátů, polévek, omáček nebo smoothie. Můžete je také použít jako bylinku k dochucení pokrmů nebo jako náplň do různých pokrmů. Pro ty, kteří chtějí využít léčivé vlastnosti mladých kopřiv, lze připravit čaj nebo tinkturu z čerstvých nebo sušených listů. 

Zdroje: youtube.com, verywellhealth.com, healthline.com