Zvláště ve světě sportu je kreatin známý svým potenciálem zvyšovat výkon, a proto je oblíbeným doplňkem mezi atlety. Mezinárodní olympijský výbor a NCAA dokonce dovolují svým sportovcům používat kreatin.

Jak přesně funguje kreatin a do jaké míry zvyšuje sportovní výkon, zjistíte ve videu kanálu Loppy na YouTube:

Zdroj: Youtube

Využití kreatinu

Kreatin je hlavně používán k zlepšení sportovního výkonu. Přesto existuje zájem o jeho další potenciální využití, jako je léčba svalové a kostní ztráty, stárnutí, srdeční choroby, únava, imunitní funkce, funkce mozku a management diabetu.

Sportovní výkon

Pro sportovce je kreatin známý svým ergogenním účinkem, zvláště pro anaerobní cvičení. Studie zveřejněné MDPI prokázaly, že doplnění kreatinu ve většině případů zlepšuje sportovní výkon a následné zotavení po cvičení.

Růst svalů

Kreatin může pomoci nejen zlepšit sportovní výkon, ale také zvětšit objem svalů. Podle některých výzkumů kombinace kreatinu s náročným fyzickým tréninkem napomáhá k růstu svalové hmoty.

Zdraví mozku

Předběžné studie zveřejněné v magazínu Oxford Academy naznačují, že kreatin může mít pozitivní dopad na paměť.

Nežádoucí účinky kreatinu

Ačkoliv je kreatin považován za bezpečný pro většinu lidí, mohou se vyskytnout vedlejší účinky, zejména při vysokých dávkách. Ty často zahrnují dehydrataci, zažívací potíže nebo svalové křeče.

Dávkování

Dávkování kreatinu by mělo být vždy konzultováno s lékařem, aby odpovídalo individuálním potřebám.

Poruchy metabolismu

Přestože je většina výzkumů zaměřena na výkon ve sportu, kreatin může mít i další zdravotní benefity. Hlavně pak pro osoby trpící metabolickými poruchami, k nimž dochází v důsledku genetických mutací. Tyto poruchy se projevují sníženou schopností těla produkovat nebo využívat kreatin. Důsledkem může být slabost svalů, problémy s motorickým vývojem a v některých případech i kognitivní problémy.

Pacienti s poruchami metabolismu mohou mít prospěch z doplňkového příjmu kreatinu. U těchto osob může dodatečné podávání kreatinu zlepšit svalovou funkci a některé neurologické symptomy. Je však důležité podotknout, že doplňování kreatinu by mělo být prováděno pod lékařským dohledem a v dávkách, které jsou přizpůsobeny konkrétním potřebám jedince.

Výzkum publikovaný Wiley Online Library v oblasti poruch metabolismu je stále v raných fázích, a proto je důležité průběžně sledovat nové informace a pochopení tohoto stavu. Pacienti s metabolickými poruchami by měli být v pravidelném kontaktu s lékařem specializujícím se dané problémy, aby si zajistili nejlepší možnou péči.

Zdroje: verywellhealth.com, academic.oup.com, everydayhealth.com