Křečové žíly se objevují zejména u lidí po padesátce. Většinou vznikají na dolních končetinách a je nutné je řešit. Mohou totiž významně zkomplikovat život.

Na video od Asklepionu o tom, jak vznikají křečové žíly, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Příčiny křečových žil

Křečové žíly vznikají, když žíly nefungují správně. Žíly mají jednosměrné chlopně, které brání zpětnému toku krve. Když tyto chlopně selžou, krev začne zůstávat v žilách namísto toho, aby pokračovala směrem k srdci. Žíly se pak zvětšují. Křečové žíly se často objevují na nohách, protože ty jsou nejdále od srdce a gravitace znemožňuje, aby krev proudila nahoru.

Podle jedné studie patří mezi potenciální příčiny vzniku křečových žil například těhotenství, menopauza, věk nad 50 let, dlouhodobé stání, obezita a také dědičnost.

Příznaky křečových žil

Hlavními příznaky křečových žil jsou velmi viditelné nepravidelné žíly na nohou. Může se objevit také bolest, otoky, pocit tíže a bolest kolem zvětšených žil. V některých případech může dokonce dojít ke změně barvy kůže. V těžkých případech žily krvácí a vytváří se na pokožce vředy.

Diagnostikování křečových žil

Pokud máte podezření, že trpíte křečovými žílami, rozhodně je na místě navštívit lékaře. Ten prozkoumá vaše nohy a viditelné žíly.

Doktor může také provést ultrazvukové vyšetření ke kontrole průtoku krve. Jedná se o neinvazivní test využívající vysokofrekvenční zvukové vlny, který umožňuje lékaři vidět, jak krev proudí ve vašich žilách.

V závislosti na umístění může být provedena také venografie ke zjištění dalšího stavu vašich žil. Během tohoto testu vám lékař injekčně vpraví speciální barvivo do vašich nohou a pořídí rentgenové snímky oblasti. Barvivo se objevuje na rentgenových snímcích a umožňuje lékaři lépe vidět, jak krev proudí.

Testy, jako jsou ultrazvuky nebo venografie, slouží také k potvrzení, že bolest a otoky nohou nezpůsobuje jiné onemocnění, jako je krevní sraženina nebo blokáda.

Léčba a prevence křečových žil

S léčbou křečových žil v drtivé většině případů pomůže změna životního stylu. Vyhněte se stání po delší dobu. Zhubněte nebo udržujte zdravou váhu. Pravidelně cvičte pro zlepšení cirkulace. Pokud však tyto kroky nepomohou, existuje několik dalších možností.

Kompresní terapie

Váš lékař vás může nasměrovat k nošení speciálních kompresních punčoch. Ty vyvíjejí dostatečný tlak na vaše nohy, aby krev mohla snadněji proudit směrem k srdci, a snižují také otoky. Většina typů kompresních punčoch je k dispozici v lékárnách nebo obchodech se zdravotnickými potřebami.

Chirurgie

Pokud změny životního stylu nefungují nebo pokud vám křečové žíly způsobují mnoho bolesti či poškozují vaše celkové zdraví, může vám lékař navrhnout invazivní zákrok.

Ligace a odstranění žíly je chirurgický zákrok, který vyžaduje anestezii. Během tohoto zákroku chirurg provádí řezy do kůže, odřízne křečovou žílu a odstraní ji.

Rada na závěr

Křečové žíly není radno zanedbávat. Přestože se mohou zpočátku jevit převážně jako estetický než zdravotní problém, zpravidla se časem zhoršují.

V některých případech mohou křečové žíly vést ke vzniku vředů, krevním sraženinám nebo chronickému zánětu, což jsou problémy, se kterými se jistě nikdo potýkat nechce. Jakmile se tedy křečové žíly objeví, s návštěvou lékaře neotálejte.

Zdroj: www.youtube.com, www.healthline.com, mayoclinic.org