To je měřeno hodnotami 140/90 mmHg nebo vyššími. Několik faktorů, včetně nezdravých stravovacích návyků, nedostatečné fyzické aktivity, kouření, konzumace alkoholu či obezita, může vést k vysokému krevnímu tlaku. Provádění dietních změn, jako je zvýšený příjem zeleniny, omezení soli a vyhýbání se nasyceným tukům, je považováno za nejefektivnější způsobů, jak snížit krevní tlak.

Na video od Aleše Lamky, jak snížit krevní tlak, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Velký objev britské studie

Studie zveřejněná v British Journal of Sports Medicine zahrnovala více než 15 000 účastníků a zkoumala účinky různých typů cvičení na krevní tlak. Tým výzkumníků měřil krevní tlak účastníků před studií a po tom, co cvičili po dobu nejméně dvou týdnů, a také u kontrolní skupiny.

Studie zjistila, že všechny druhy cvičení, včetně aerobního cvičení, vytrvalostního tréninku a cvičení s vysokou intenzitou, mohou významně snížit hladinu krevního tlaku. Nejúčinnější však je isometrické cvičení. Podle výzkumu bylo isometrické cvičení spojeno se snížením systolického krevního tlaku o 8,24 mmHg a snížením diastolického krevního tlaku o 4 mmHg.

Co je to isometrické cvičení

Isometrické cvičení jsou jednoduché cviky, která nevyžadují náročný pohyb. Je to především typ cvičení, který udržuje tělo v jediné pozici a neprodlužuje se.

Na rozdíl od izotonických cvičení, jako jsou dřepy, kliky, zdvihy bicepsů a shyby, které vyžadují nějaký pohyb, isometrická cvičení zahrnují kontrakce konkrétního svalu nebo skupiny svalů, které se vůbec nepohybují.

Příklady isometrického cvičení

Stěnový dřep: Postavte se zády ke zdi, ruce po stranách těla. Nohy by měly být v šířce ramen. S napnutým břichem se pomalu dřepněte s pevně položenými nohama na zemi. Držte pozici dřepu, dokud se cítíte pohodlně. Pomalu vydechněte a vraťte se do výchozí pozice.

Vysoké prkno: Položte se na všechny čtyři, s rukama a koleny na zemi. Položte ruce přímo pod ramena a natáhněte nohy vzad. Udržujte rovnou linii od hlavy po paty. Napněte břišní svaly, stehna a hýždě a držte pozici po dobu 10-20 sekund. Čas postupně zvyšujte, jakmile se do pozice dostanete.

V-sed: Lehněte si na zem s pažemi podél těla. Pomalu zvedněte nohy co nejvýše. Držte je rovně a těsně vedle sebe. Zvedněte trup směrem k nohám a vytvořte V tvar těla. Držte tuto pozici tak dlouho, jak se cítíte pohodlně. Pomalu vraťte nohy a záda na zem.

Silné srdce a stabilní krevní tlak

Kromě zdravé stravy udržuje hlavně právě cvičení srdce silné a krevní tlak v ideálních hodnotách. Stačí dodržovat pravidelnost. Pravidelná fyzická aktivita totiž nejen udržuje zdravé srdce, ale také pomáhá udržovat váhu, snižovat stres a bránit chronickým onemocněním.

Zdroj: www.youtube.com, www.idnes.cz, www.prozeny.cz