Kryoterapie, s výjimkou kryochirurgie, se používá k redukci bolestí a otoků po zranění nebo v případě zánětu. Jelikož zánět může být základní příčinou mnoha zdravotních problémů, může kryoterapie pomoci s různými nepříjemnými stavy.

Na video od Petra Blatného o kryoterapii se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Jak funguje kryoterapie

Kryoterapie obvykle snižuje zánět tím, že redukuje krevní oběh v konkrétních oblastech. Při vystavení těla nízkým teplotám dochází k zúžení krevních cév, což umožňuje, aby krev proudila k orgánům a získala více kyslíku. Když se tělo zahřeje a vrátí se na normální teplotu, krevní cévy se rozšiřují a na kyslík bohatá krev se dostává do tkání, čímž pomáhá odstranit zánět.

Typy kryoterapie

Celotělová kryoterapie: Během této procedury vstoupíte do komory, která je chlazena na -129 až -184 stupňů Celsia po dobu dvou až čtyř minut. Komory jsou chlazeny kapalným dusíkem nebo studeným vzduchem, který obklopuje vaše tělo. Obvykle máte hlavu venku z komory, zatímco zbytek těla je vystaven superchladným teplotám.

Namáčení v chladné vodě: Tato metoda zahrnuje koupání v chladné vodě, ať už ve vaně s ledem, rychlém ponoru do studené vody nebo studené sprše. Obvykle se tělo ponoří do vody s teplotou mezi 10 a 15 stupni Celsia po dobu 5-15 minut. Tato forma kryoterapie se často používá k redukci svalového napětí po cvičení.

Aplikace ledu: Použití ledových obkladů je běžným způsobem léčby zranění, jako jsou výrony, natažení a zlomeniny. Aplikace ledu pomáhá snižovat bolest, otok a zánět. Obvykle se kombinuje s odpočinkem, kompresí a zvednutím, aby se urychlilo hojení.

Kryochirurgie: Kryochirurgie je chirurgický zákrok, při kterém se používá extrémní chlad z kapalného dusíku nebo argonového plynu k zamrznutí nebo odstranění abnormální tkáně. Provede ji zdravotník a může se použít k odstranění bradavic či kožních znamének. Kryochirurgie se používá také externě k odstranění přednádorových změn kůže a interně k zničení nádorových buněk spojených s retinoblastomem, rakovinou kůže, rakovinou prostaty v raném stádiu, rakovinou jater a rakovinou kostí.

Výhody kryoterapie

Kryoterapie je často prezentována jako zázračná léčba pro duševní zdraví, regeneraci svalů, chronickou bolest a záněty. Zde jsou některé z výhod kryoterapie.

Regenerace svalů: Mnoho sportovců propaguje kryoterapii jako způsob zlepšení regenerace svalů po cvičení.

Úleva od chronické bolesti: Některé kryoterapie, jako je aplikace ledu a namáčení v chladné vodě, mohou dočasně znecitlivit kůži, což může snížit bolest.

Karcinomy: Kryochirurgie je účinným a bezpečným způsobem, jak zničit rakovinné buňky a odstranit kožní znaménka a bradavice. Kryoterapie dokonce pomáhá s léčbou svědění a zánětu spojeného s atopickým ekzémem.

Rizika kryoterapie

Trávení příliš mnoho času v extrémně chladném prostředí může však kůži i poškodit. Celotělová kryoterapie je spojena s většími riziky, protože vystavuje tělo teplotám pod bodem mrazu. Možná rizika celotělové kryoterapie zahrnují omrzliny, vyrážky, a dokonce i v některých případech udušení. Je důležité si uvědomit, že po první zkušenosti s kryoterapií můžete pociťovat mírnou bolest, znecitlivění a brnění, což je normální a mělo by to odeznít do 24 hodin. Kryoterapie může také zhoršit zdravotní problémy, jako poškození nervů, vysoký krevní tlak a srdeční choroby. Těhotné ženy by se jí měly též vyhýbat.

Zdroj: www.youtube.com, www.ordinace.cz, www.spa.cz