Kůže není jen obyčejný obal těla, který vidíme každý den v zrcadle. Má klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými organismy a reguluje naši tělesnou teplotu. A čím je kůže zdravější, tím jsme pochopitelně zdravější i my.

Jak se správně starat o pokožku? Na 6 tipů se podívejte ve videu kanálu Fairyland Cottage na YouTube:

Zdroj: Youtube

Co všechno kůže umí?

Kůže tvoří zhruba 15 % naší tělesné hmotnosti a je součástí systému orgánů, které spolu úzce spolupracují. Je to složitý systém s mnoha funkcemi.

Kůže je v mnoha směrech náš hrdina. Chrání nás před škodlivými látkami, reguluje teplotu těla, syntetizuje vitamín D a umožňuje nám vnímat různé povrchy a teploty dotekem. Kromě toho má antibakteriální, antifungální a antivirové vlastnosti.

Jak pečovat o naši kůži?

Výrobků pro péči o kůži je na trhu nepřeberné množství. Každý člověk by pak měl mít ve své koupelně kvalitní čistící přípravek na kůži, hydratační krém a širokospektrální opalovací krém. Zdaleka ale nejde jen o to, jak o naši kůži pečujeme zvenku. Její zdraví a vzhled totiž ovlivňuje i to, co jíme. Aby byla naše pokožka v co nejlepším stavu, doporučuje se konzumovat primárně stravu bohatou na antioxidanty, nenasycené tuky a probiotika. Naopak je vhodné omezit konzumaci vysoce zpracovaných potravin a potravin s vysokým obsahem cukru.

Zásady udržení dobrého zdraví kůže

  • Přehodnoťte své kosmetické produkty. V obchodě se poohlédněte po kvalitnějších produktech, které obsahují pro kůži důležité látky. Pravidelně ale také kontrolujte jejich datum spotřeby.
  • Preferujte vlažnou sprchu před horkou. Horká voda pokožku zbytečně vysušuje.
  • Používejte opalovací krém s širokospektrální ochranou.
  • Zjistěte svůj typ pleti a vybírejte produkty podle něj.
  • Uvažujte o doplňku vitamínu D, zejména pokud trávíte méně času na slunci.
  • Omezte kouření. Nikotin a další látky obsažené v cigaretách poškozují kůži. I proto ostatně celá řada dlouhodobých kuřáků může vypadat starší a na jejich pokožce se mnohem snadněji tvoří vrásky.
  • Naučte se zvládat stres. Přemýšlejte o aktivitách jako jóga, meditace nebo procházky v přírodě.

Závěr

Kůže je náš hrdina, který nás chrání před nemocemi a bojuje proti patogenům. Také nám poskytuje bariéru a ochranu pro kosti, svaly, klouby a vnitřní orgány. Můžeme se jí odvděčit tím, že budeme jíst zdravě, pravidelně cvičit a hledat způsoby, jak se zbavit stresu. Všechny tyto faktory hrají roli v udržení tohoto zázračného orgánu v dobrém stavu.

Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, wikihow.com