Podle studie z roku 2021 se jedná o jednu z nejstarších chorob. Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální útvary, které se tvoří v ledvinách nebo v močových cestách. Tyto kameny dorůstají do různých velikostí, od malého zrnka písku, až po větší krystaly. Vznikají, když se určité látky, jako jsou vápník, oxalát, močovina nebo kyselina močová, začnou shromažďovat v moči a postupně se spojují do pevných útvarů.

Jak léčit ledvinové kameny stravou se dozvíte v YouTube videu – kanál Fakta o zdraví:

Zdroj: Youtube

Jestliže trpíte ledvinovými kameny, projeví se u vás některé příznaky, které jsou většinou dost bolestivé a nepříjemné.

Bolesti v bedrech

Jedním z nejtypičtějších a charakteristických symptomů ledvinových kamenů je prudká a intenzivní bolest lokalizovaná v bederní oblasti. Té se někdy říká „ledvinová kolika". Tato bolest vás může přepadnout náhle a bez varování. Její intenzita většinou kolísá, ale často je popisována jako jedna z nejbolestivějších, které pacienti zažili. Bolest může vystřelovat až do břicha a boků do takové míry, že způsobuje omezenou pohyblivost.

Bolesti při močení a časté nutkání

Kameny v močových cestách způsobují bolest při močení. Je to způsobené tím, že ledvinový kámen cestuje a dráždí sliznici močové trubice a měchýře. Tato bolest se projevuje pálením nebo štípáním a způsobuje nepohodlí během každého močení. Podráždění močového měchýře nezpůsobuje pouze bolest, ale má také za následek časté nutkání chodit na záchod, neboť se tělo za každou cenu snaží kamenů zbavit.

Krvácení

Kameny, které se pohybují močovými cestami, mohou způsobit poškození jejich sliznice a následné krvácení. Dalšími důvody, proč se v moči nachází krev, je zablokování močovodu a následný tlak v močovém traktu nebo vzniklá infekce. Tento příznak by měl být každopádně brán vážně a pacient by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede několik testů a vyšetření, včetně testu močového, krevního a zobrazovacích metod, jako je CT nebo ultrazvuk, aby identifikoval příčinu krvácení a rozsah problému.

Nevolnost, zvracení a horečka

Intenzivní bolest spojená s ledvinovými kameny také způsobuje nevolnost a zvracení. Tlak v břiše a v žaludku je natolik silný, že ke zvracení vyvolá takzvaný reflex. Ledvinové kameny jsou většinou doprovázeny horečkou a zimnicí. Je to způsobeno zablokováním kamene v močovodu a následnou infekcí.

K tomu, abyste předešli vzniku ledvinových kamenů, vám pomohou vhodné stravovací návyky.

Dodržujte pitný režim

Jedním z klíčových faktorů prevence ledvinových kamenů je dostatečná hydratace. To také potvrzuje studie z roku 2023. Pijte minimálně 2-3 litry tekutin denně, aby se zředila moč a snížila koncentrace minerálů, které vedou k tvorbě kamenů. Pozor ale na to, co pijete. Do pitného režimu se z hlediska hydratace nezapočítává káva a černý čaj, alkohol, ale ani slazené nápoje v podobě různých džusů s přidaným cukrem či energetické nápoje. Ideální volbou je čistá voda nebo pro zpestření bylinkové či ovocné čaje. Zvláště důležité je pít více vody v horkém počasí nebo při zvýšené fyzické aktivitě.

Omezte sůl

Nadměrný příjem sodíku může zvyšovat riziko tvorby kamenů. Snažte se omezit konzumaci soli a potravin s vysokým obsahem sodíku. Mezi ně řadíme vakuovaná jídla, polotovary nebo rychlá občerstvení.

Omezte potraviny s vysokým obsahem oxalátů

Oxalátové kameny jsou jedním z typů ledvinových kamenů. Omezte proto potraviny bohaté na tuto kyselinu, jako je špenát, řepa, šťovík, čokoláda, ořechy nebo černý čaj.

Důležitá je vyvážená strava

Vyvážená strava, která zahrnuje dostatečný příjem vitamínů a minerálů, napomáhá udržovat správný výživový status a snížit riziko tvorby kamenů. Nedostatek některých živin, jako je vápník nebo vitamín D, paradoxně zvyšuje riziko tvorby vápníkových kamenů.

Ledvinové kameny jsou velmi bolestivé a nepříjemné, proto je důležité být si vědom rizikových faktorů a přijímat preventivní opatření, jako je dostatečná hydratace a vhodná strava. Pokud máte podezření, že se u vás objevil tento problém, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a zahájit vhodnou léčbu, aby se minimalizovaly následné komplikace.

Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org