Studie, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports, naznačuje, že cvičení zaměřené na posilování svalů má na zdraví kůže ještě výraznější efekt než tradiční aerobní cvičení.

Na video od Tilly Zarrella o cvikách ovlivňujících vzhled pokožky se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Cvičení ovlivňuje stav pokožky

Už dříve se říkalo, že aerobní cvičení může pozitivně ovlivňovat pokožku. Výše zmíněný výzkum, jehož hlavním autorem byl Satoshi Fujita, PhD, odborník na cvičení z Ritsumeikan University v japonském Kyoto, se zaměřil na to, zda by mohl mít na kůži podobný efekt.

Fujitův tým zahrnul do studie 56 středně starých japonských žen, které byly považovány za fyzicky neaktivní. Polovině z nich bylo nařízeno jezdit na kole po dobu 30 minut dvakrát týdně po dobu 16 týdnů. Druhá polovina se věnovala zvedání těžkých vah po stejnou dobu.

Vědci analyzovali buňky kůže účastnic před započetím studie a po jejím ukončení. Výsledky naznačily, že oba typy cvičení zlepšily pružnost kůže, což je schopnost kůže rychleji se vrátit do původního tvaru po natažení. Jak cyklistika, tak i zvedání těžkých vah posílilo genovou expresi produkující kolagen, což je klíčový protein pro zdraví kůže. Tyto aktivity také zvýšily množství kolagenu a elastických vláken v dermis, což je síť kolagenu a elastinu, která může s věkem a vlivem faktorů, jako je expozice slunečnímu záření, degradovat.

Zvedání těžkých vah zlepšuje pružnost kůže

Zajímavým zjištěním byla i skutečnost, že ženy, které praktikovaly zvedání těžkých vah, dosáhly i zesílení svého dermálního povlaku, což vedlo ke snížení povislé kůže, pigmentových skvrn a celkově mladšímu vzhledu.

I když studie poskytla důkazy o pozitivním vlivu zvedání těžkých vah na zdraví kůže, mechanismus, jakým cvičení přesně působí na kůži, zůstává stále částečně neznámý. Fujita spekuluje, že snížení zánětlivých faktorů v krvi, které jsou spojeny s cvičením, může hrát roli v tomto procesu. Aerobní cvičení zvyšuje hladinu bílkoviny, která může podpořit tvorbu mitochondrií v buňkách kůže. Tyto mitochondrie jsou důležité pro energii buněk kůže a mohou být poškozeny stárnutím, slunečním zářením a environmentálními faktory.

Nezapomínejt ani na zdravý životní styl

Studie však nesledovala konkrétní vizuální změny na povrchu kůže, a tak zůstávají ve vzduchu otázky ohledně toho, jakým způsobem zvedání těžkých vah ovlivňuje vnější vzhled kůže. I přes tyto otázky je však jasné, že zvedání těžkých vah je efektivním způsobem, jak zlepšit zdraví a vzhled kůže. Odborníci nicméně zdůrazňují, že cvičení nesmí nahradit další důležité kroky péče o kůži, jako je ochrana před slunečním zářením nebo odvykání kouření.

Celkově lze tedy říci, že zvedání těžkých vah má pozitivní vliv na zdraví kůže a může přispět k jejímu mladšímu a pevnějšímu vzhledu. Je ale důležité mít na paměti, že péče o kůži by měla být komplexní a zahrnovat různé způsoby, jak ji udržet zdravou a krásnou.

Zdroj: www.youtube.com, www.vitalpoint.cz, www.spektrumzdravi.cz