Kofein je hlavní psychoaktivní složkou kávy. Působí jako stimulant nervového systému, což zvyšuje bdělosti, zlepšuje koncentraci a snižuje únavu. To jsou některé z důvodů, proč lidé rádi pijí kávu, zejména ráno, aby se probudili a byli více aktivní.

Jaká rizika jsou spojena s pitím kávy a alkoholu se dozvíte v YouTube videu - kanál Pharmacy Pearls:

Zdroj: Youtube

Účinek kofeinu začíná během několika minut po konzumaci a dosahuje svého vrcholu obvykle během 1 - 2 hodin. Nicméně kofein má poločas rozpadu kolem 3 - 5 hodin, což znamená, že jeho účinky mohou trvat ještě dlouhou dobu během dne. To může být problémem pro všechny ty, kteří užívají pravidelně nějaké léky. 

Na jaké léky dávat pozor? 

Léky na alergie

Léky na alergie obsahující antihistaminika mají sedativní účinky. Když se tyto léky kombinují s kávou, může dojít podle studie z roku 1997 ke zvýšené únavě a ospalosti. To pak ovlivní vaši schopnost soustředit se a vykonávat každodenní úkoly. Pokud užíváte léky na alergie, měli byste zvážit, kdy konzumovat kávu. Nejlepší je pít kávu, když nemusíte řídit nebo vykonávat činnosti vyžadující plnou bdělost.

Léky na diabetes

Léky používané k léčbě diabetu mají také interakce s kofeinem. Například některé léky na diabetes dle výzkumu z roku 2004 zvyšují citlivost na inzulin, což vyvolává snížení hladiny cukru v krvi. Kombinace těchto léků s kávou zvyšuje riziko hypoglykémie, což je stav, kde se hladina cukru v krvi až nebezpečně sníží.

Léky na astma

Některé léky používané k léčbě astmatu obsahují teofylin, který je podobný kofeinu. Kombinace teofylinu s kávou zvyšuje podle studie z roku 2023 riziko nežádoucích účinků, jako jsou bušení srdce, nespavost a nervozita. Pokud užíváte léky na astma obsahující teofylin, měli byste omezit konzumaci kávy a sledovat jakékoli nežádoucí účinky. Je také důležité informovat svého lékaře o svých stravovacích návykách. 

Léky na vysoký krevní tlak

Některé léky na vysoký krevní tlak mívají diuretický účinek, což znamená, že zvyšují četnost močení. Káva má také diuretický účinek, takže kombinace těchto dvou faktorů může způsobit dehydrataci. Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak, měli byste dbát na dostatečný přísun tekutin. Dehydratace může zhoršit účinek těchto léků. 

Čím nahradit kávu?

Pokud užíváte některé výše uvedené léky a lékař vám pití kávy nedoporučuje, zkuste ji nahradit třeba zeleným čajem, kakaem, zlatým mlékem, matcha čajem nebo cikorkou. Možná objevíte dosud nepoznané chutě a káva vám vůbec nebude chybět.

Zdroje: www.youtube.com, hcn.health, www.bodyandsoul.com.au